Ayrılığın ardından acıyı azaltan uygulamalar

Eskiden sevgililer en azından birbirlerinden ayrılıp kendi yollarına gidebilir ve haysiyetlerini korurdu. İşte ayrılığın ardından acıyı azaltan uygulamalar.

Ayrılığın ardından acıyı azaltan uygulamalar

Şimdi sosyal medya çağında ayrılmak neredeyse imkânsız. Bitmek bilmeyen gerçek zamanlı Facebook statü güncellemeleri, Instagram fotoğrafları ve eski sevgiliyle ilgili twitler, ayrılık acısını artırıyor. Yakın zamana dek iki parmağı ve bir akıllı telefonu olan herkes bu tür bir işkenceden geçti. Ama ayrılık acısını azaltması için tasarlanan yeni uygulamalar ve web siteleri bunu değiştirebilir. "Eski sevgilinizin Facebook'taki tüm izlerini sorunsuzca ve dikkatli bir şekilde kaldırmayı" vaat eden Killswitch adlı uygulama bunlardan biri. Killswitch'i arkadaşı Clara de Soto (27) ile beraber geliştiren Erica Mannherz (28), uygulamanın ayrılık acısını azalttığını söylüyor.

New York'ta yaşayan ikili, internette ayrılık üstüne ayrılık yaşayan bir arkadaşlarını gördükten sonra bu fikri bulmuş. De Soto, "Zavallı kızın Facebook profili, biten ilişkisinden geriye kalan şeylerin oluşturduğu bir mayın tarlasıydı. Facebook'ta veya sosyal medyada bu ihtiyaca cevap veren bir mekanizma olmayışına inanamadık" diyor. De Soto uygulamanın, eski sevgilinin hediyelerini çöpe atma hareketinin dijital şekli olduğunu söylerken, Mannherz, "Clara'nın eski sevgilisinden kalan çirkin kutuları gördüm" diyerek onu onaylıyor. Ama birbiriyle kesişen sosyal ağlarda birçok kişiyle bağlantı kurmak, insanları "arkadaş listesinden çıkarmanın" onları sanal dünyamızdan tümüyle çıkarmasını oldukça zorlaştırıyor.

De Soto, "Eskiden bu çok daha kolaydı, çünkü 'gözden ırak olan gönülden de ırak olur' taktiğini uygulayabilirdiniz. Ama internette bunu yapamıyorsunuz" diyor. Bunun hakiki bir ihtiyaç olduğunu görmek isterseniz, herhangi bir bara gidip 20'li yaşlardaki gençlerin konuşmalarını dinleyin. Bir noktada o kaçınılmaz soruyu duymanız neredeyse kesin: "Ona mesaj atsam mı?" Brezilyalı meşrubat firması Guaraná Antarctica'nın geliştirdiği, tekrar bağlantı kurma dürtüsünü önlemeye çalışan Eski Sevgili Engelleyici adlı uygulama, bu konuda ek destek sağlıyor. Eski sevgiliyi aramaya çalıştığınızda, uygulama acı bir hata yapmadan önce yardımınıza koşması için en yakın arkadaşlarınıza mesaj yolluyor. Ayrıca Facebook'ta güncelleme yaparak, olası hatanız konusunda herkesi uyarıyor.

Uygulamayı tasarlayan Sao Paulo merkezli reklam ajansı DDB Brasil'in kreatif başkan yardımcısı Marco Versolato (46), "Bu, 'Onu ararsan, Facebook'ta herkes senin ne kadar zayıf biri olduğunu görür' demeye benziyor. Otokontrol kişiye bağlı. Ama duygusal dengenizi yitirdiğinizde, Eski Sevgil i Engelleyici'den arkadaşınızmış gibi yardım alabilirsiniz" diyor. Terk edilen aşıkların eski sevgiliden kalan, saklanamayacak kadar acı verici hediyeleri sattığı web sitesi Zaten Sevmemiştim'i kuran Annabel Acton'ın (29) yaklaşımı farklıydı. New York'ta yaşayan Acton, "Bence bu çok rahatlatıcı. Size hayatınıza devam ettiğiniz mesajını veriyor" diyor. Euclid, Ohio'dan Bettye Dewey (29), iki yıl önce milyoner kocasından boşandığında hayatına devam etme gereğini hissetmiş. Dewey evlilik dışı ilişki yaşayan kocasının öbür kadına da kendisine de aynı hediyeleri aldığını keşfetmiş. Kocasından ayrılan Dewey'e, atmaya da görmeye de gönlünün elvermediği bir yığın Louis Vuitton cüzdan, Dolce & Gabbana elbise ve Chanel mücevher kalmış. Bu yüzden Zaten Sevmemiştim'i keşfedince çok sevinmiş. Dewey, "Burada rahatlatıcı kelimesi bile yetersiz kalıyor. Tüm o eşyaları hayatımdan kusup atıyor gibi hissediyorum" diyor.

THE NEW YORK TIMES

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al