Aynı rahimden iki jenerasyon

İsveç’in Göteborg Üniversitesi’nde gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında dünyada ilk kez iki kadın, annelerinden aldıkları rahim sayesinde doğum yaptı.

Aynı rahimden iki jenerasyon

İsveç’in Göteborg Üniversitesi’nde gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında dünyada ilk kez iki kadın, annelerinden aldıkları rahim sayesinde doğum yaptı.

Kendilerini dünyaya getiren rahimlerden bir sonraki jenerasyon çocukların doğması ile dünyada bir ilk gerçekleştirilmiş oldu. rahimjenerasyonProfesör Mats Brannström ve ekibinin toplam dokuz hasta üzerinde gerçekleştirdikleri operasyonlardan yedisi başarıya ulaşırken, iki kadın anne olmayı başardı.

ANNE 29 YAŞINDA, İSVEÇLİ Bir ay önce gerçekleşen ilk doğumda bulunan Kings College Üniversitesi Tıp Profesörü Henrik Hagberg, rahimlerini kızlarına veren büyükanneleri övdü. Hagberg, “Bu muhteşem bir hediye. Bu kızınız için yapabileceğiniz en güzel şey” şeklinde konuştu. Doğum yapan ilk kadının 29 yaşındaki bir İsveçli olduğu ve doğuştan rahminin bulunmadığı açıklandı.

Doğum yapan ikinci kadının ise 34 yaşında olduğu ve rahminin 20’li yaşlarında kanser tedavisi gördüğü esnada alındığı belirtildi. İkisi de erkek olan bebeklerin doğumu sezaryen ile gerçekleştirildi. Operasyonların, rahmi bulunmayan kadınlar için yeni bir umut ışığı olacağı ifade ediliyor. Dünyanın rahim nakli sonrasında doğan ve Vincent adı verilen ilk bebeği yine İsveç’te gerçekleştirilen bir operasyon sonrasında dünyaya gelmişti. Türkiye ve Suudi arabistan’da rahim nakli gerçekleştirilmiş ancak bu rahimlerden bebek doğumu gerçekleşmemişti. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşam tarzı tıbbı yani Lifestyle Medicine; araştırma, önleme ve tedavi etme ile yakından alakalı olan bir tıp dalıdır. Yaşam tarzı tıbbı; pek çok yaşa
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kahramanmaraş Milli Eğitim Bakanlığı Dulkadiroğlu Rehberlik ve Araştırma Mer
  • Panik atak, hiçbir neden yokken ortaya çıkan ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir ruhsal hastalık olarak tanımlanıyor.
  • Öğrenilmiş çaresizlik nedir? Öğrenilmiş çaresizlik sendromu, başarma isteğini yok ediyor!
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Randevu Al