Deprem Travma Psikolojisi

Avrupalı kadın düz, Ortadoğulu taşlı ayakkabı giyiyor

Türk ayakkabı sektörünün dünyanın farklı coğrafyalarına ihracat yapan temsilcilerine göre, kadınların ayakkabı tercihi ülkeden ülkeye değişiyor.

Avrupalı kadın düz, Ortadoğulu taşlı ayakkabı giyiyor

Avrupalı ve Amerikalı kadınlar genelde düz, Ruslar topuklu ve iddialı, Ortadoğular taşlı ve renkli tasarımlara ilgi duyuyor, Türk kadını ise beğendiği ayakkabıya "Bunu giyerim ama insanlar ne der" düşüncesiyle yaklaşıyor.

Kanada'dan Avustralya'ya 50'nin üzerinde ülkeye yıllık yaklaşık 700 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapan Türkiye, özellikle deri ayakkabı tasarımı konusunda hızlı bir ilerleme kaydetti. Kurduğu dış ticaret şirketi ile 36 ülkeye internetteki alışveriş siteleri üzerinden ayakkabı ihracatı yapan Ufuk Atan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu alanda başarı için doğru tasarımın hayati öneme sahip olduğunu, değişen trend ve tüketici alışkanlıklarını yakından takip ettiklerini belirtti.

Gelişmiş kredi kartı ve kargo sistemi bulunan tüm pazarlara aylık ortalama 30 bin çift ayakkabı gönderdiklerini dile getiren Atan, ayakkabıların tasarım, desen ve renklerinin bölgelere göre farklılık gösterdiğine işaret etti.

'TERCİHLER BİR ANDA DEĞİŞEBİLİYOR'

İnternet üzerinden satışın, mağaza satışından çok daha zor olduğunu, tüketicinin ürünü görüp denemeden aldığını, sipariş verdikten hemen da sonra teslimat beklediğini anlatan Atan, mağazacılıkta 3 aylık zaman dilimleriyle tanımlanan sezonun internette anlık değişebildiğini söyledi. Ülkelere göre tercih, özellikle de ayakkabıda kullanılan malzemelerin farklılık gösterdiğine dikkat çeken Atan, Avrupa ülkelerinde deri olmayan bir ayakkabının satılmasının çok zor olduğunu, ayakkabıdan öncelikle konforlu ve sağlıklı olmasının beklendiğini ifade etti. Bu nedenle çok yüksek topukların Avrupa'da tercih edilmediğini kaydeden Atan, en yüksek topuklu ve iddialı ayakkabıların ise Rusya pazarında satıldığını bildirdi.

Atan, Rus kadınlarının ayakkabı konusunda çok tutkulu olduğunu, beğendikleri ayakkabıya tüm maaşlarını verebildiklerini belirterek, ABD'de ise ayakkabı numaralarının büyüdüğünü, genelde düz tabanlı, esnek ayakkabıların tercih gördüğünü, deri şartı aranmadığını dile getirdi. Genel olarak batıdan doğuya gittikçe topuk tercihlerinin yükseldiğini vurgulayan Atan, Ortadoğu ülkelerindekilerin giyim tercihlerindeki gibi taşlı ve renkli tasarımlara ilgi duyduğunu, Afrika'da da genelde renkli tasarımların tercih edildiğini kaydetti. Türkiye'de ayakkabı tercihinde, kişinin beğenilerinin yanında çevresindeki insanların tepkilerinin de ağır bastığını aktaran Atan, "Avrupalı kadınlar internette gördükleri bir ayakkabıyı beğendiyse 'bunu alayım' diyor ama Türk kadını bir ayakkabıyı beğendiğinde 'bunu giyerim ama insanlar ne der ?' diyor." ifadesini kullandı.

İPEK AYAKKABI ÜRETTİLER

Atan, özellikle Ortadoğu coğrafyası için bu yıl ipek ayakkabı konsepti geliştirdiklerine dikkat çekti. Bir ipek firmasıyla ortaklaşa yaptıkları çalışmayla ayakkabı, şal ve çantayı aynı desenlerle tasarladıklarını belirten Atan, "Moda dünyasında bugüne kadar ayakkabıyla çanta veya şalın kombin yapılması hoş karşılanan bir şey değildi. Risk alarak bunu denedik. Daha sonra Milano'daki defilelerde ünlü markaların benzeri kombinleri sahneye çıktı. Bu akımı önceden görmemiz nedeniyle hiç beklemediğimiz pazarlardan yoğun ilgi gördük." dedi. Kombin olarak tasarladıkları ürünlerle girdikleri ABD'deki Atlanta Ayakkabı Fuarı'ndan çok güzel geri dönüşler aldıklarını, Las Vegas ve ardından Almanya'da da bu ürünleri sergilemeye başlayacaklarını bildiren Atan, ayakkabının aksesuar özelliğinin ön plana çıktığına işaret etti.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al