Avrupa’nın sağlıksızı!

Avrupa çapında yapılan araştırma, kıtanın en sağlıklı ülkesinin Norveç olduğunu gösterdi. Türkiye ise en düşük alkol tüketimine rağmen sağlık durumu en kötü olan ülke oldu.

Avrupa’nın sağlıksızı!

HASTANE BAŞINA YATAK SAYISI

İnternet üzerinden sağlık hizmeti veren Treated sitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Avrupa ülkelerinin sağlık durumları incelendi. Sağlık harcamaları, Hastane başına yatak sayısı, yaşam süresi ve obezite oranları gibi verilerle hazırlanan listede birincilik Norveç’in oldu. Listede ikinci olan İsviçre’yi İsveç ve Avusturya izlerken, Türkiye 41 ülke içinde sonuncu oldu. Genel listede Türkiye’nin üzerinde ise Karadağ ve Rusya yer aldı.

OBEZİTEDE TÜRKİYE İKİNCİ

Türkiye’nin en iyi notu aldığı veri Alkol tüketimi oldu. Avrupa’da en az alkol tüketen ülke olan Türkiye, buna karşın obezitenin en çok görüldüğü ikinci ülke oldu. Araştırmaya göre Avrupa’da en az sağlık harcaması Arnavutluk’ta yapılırken, en düşük hayat beklentisi Ukrayna’da. Avrupa’nın en çok sigara tüketen ülkesi Yunanistan olurken, en çok hava kirliliği Bosna Hersek’te görüldü. Avrupa’da hayat beklentisinin en yüksek olduğu ülke ise Monako. Genel listede Fransa 7’nci, Almanya 10’uncu, İngiltere ise 26’ncı sırada yer buldu.

INTER PRESS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al