Avrupa’nın sağlıksızı!

Avrupa çapında yapılan araştırma, kıtanın en sağlıklı ülkesinin Norveç olduğunu gösterdi. Türkiye ise en düşük alkol tüketimine rağmen sağlık durumu en kötü olan ülke oldu.

Avrupa’nın sağlıksızı!
Paylaş:

HASTANE BAŞINA YATAK SAYISI

İnternet üzerinden sağlık hizmeti veren Treated sitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Avrupa ülkelerinin sağlık durumları incelendi. Sağlık harcamaları, Hastane başına yatak sayısı, yaşam süresi ve obezite oranları gibi verilerle hazırlanan listede birincilik Norveç’in oldu. Listede ikinci olan İsviçre’yi İsveç ve Avusturya izlerken, Türkiye 41 ülke içinde sonuncu oldu. Genel listede Türkiye’nin üzerinde ise Karadağ ve Rusya yer aldı.

OBEZİTEDE TÜRKİYE İKİNCİ

Türkiye’nin en iyi notu aldığı veri Alkol tüketimi oldu. Avrupa’da en az alkol tüketen ülke olan Türkiye, buna karşın obezitenin en çok görüldüğü ikinci ülke oldu. Araştırmaya göre Avrupa’da en az sağlık harcaması Arnavutluk’ta yapılırken, en düşük hayat beklentisi Ukrayna’da. Avrupa’nın en çok sigara tüketen ülkesi Yunanistan olurken, en çok hava kirliliği Bosna Hersek’te görüldü. Avrupa’da hayat beklentisinin en yüksek olduğu ülke ise Monako. Genel listede Fransa 7’nci, Almanya 10’uncu, İngiltere ise 26’ncı sırada yer buldu.

INTER PRESSBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: