Astronotun uzay yolculuğu başladı

İngiliz astronot Tim Peake bugün dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaşmak için yola çıktı.

Astronotun uzay yolculuğu başladı

Peake'e Amerikan astronot Tim Kopra ve Rus kozmonot Yuri Malençenko eşlik ediyor. Astoronotlar Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden Rus Soyuz roketiyle yaptıkları yolculuğa başladılar. Geçmişte helikopter pilotluğu yapan Peake, Avrupa Uzay Ajansı'nın bayrağıyla uçan ilk İngiliz astronotu.

Peake uzay istasyonunda deneyler ve gençleri bilime özendirmek için eğitimsel faaliyetler yapacak.

UUİ, biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji dallarında deneyler için düşük yerçekimi ortamı sağlayan bir laboratuvar merkezi.

Roket 1961'de uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin'in uçtuğu platformdan ateşlendi. Soyuz kapsülünün uzay istasyonuna TSİ ile 19.23'te inmesi bekleniyor.

6 BİN SAAT EĞİTİM

Yolculuğun herhangi bir engel çıkmazsa 6 saat süreceği tahmin ediliyor. Peake'in astronot arkadaşı Alexander Gerst, Peake'in bir kaç yıl boyunca 6000 saat katı bir eğitimden geçtiğini söyledi. BBC'ye bilgi veren Gerst "Peake tamamıyla hazır. Bir astronot olarak bu noktada rahatlarsınız. Ana endişeniz hastalık yada teknik sorunlar gibi uçuşu engelleyebilecek konular olur" diyor.

Peake uzay istasyonunda 6 ay kalacak. Guardian gazetesi Peake'in küçük oğlunun babasından ayrılırken "Ben de babamla gitmek istiyorum" diye ağladığını yazdı.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al