ASTIMIN İLACI SPOR

ASTIMIN İLACI SPOR

Hürriyet Aile

Dikkatsiz kullanım sağlık sorunları yaratıyor. Çocuk astım hastaları neden spora yönlendirilmeli?

 


Çocukta, astım belirtilerinin egzersizle ve terlemeyle tetiklendiğini gören anneler, genellikle çocuklarının koşup oynamasını kısıtlıyorlar. Aslında hareketsiz hayat çocuklarda aşırı şişmanlığa yol açarak astım görülme sıklığını 2 kat daha arttırıyor.

Çocuk astım hastalarının spor yapmalarının sağlıklarını nasıl etkilediğini, hangi spor dallarının astım hastaları için uygun olduğunu Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu anlatıyor...

Astım hastalığı, akciğere hava götüren borucukların daralmasıyla birlikte öksürük, hırıltı ve nefes darlığı belirtilerinin tekrarlanmasıyla oluşuyor. Egzersiz sırasında öksürük ve nefes darlığı yaşanması astımlı çocukların hayat kalitesini bozan en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla; egzersiz ve spor sonucu astım ataklarının oluşması hareketsiz bir yaşama, hareketsiz bir yaşamda astımın ağırlaşmasına yol açıyor. Bu bir kısır döngü oluşturuyor. Çocukların astım alevlenmesine yol açmadan spor yapmasını sağlamak ise bu kısır döngüyü ortadan kaldırıyor.

ASTIMLI ÇOCUKLAR DA SPOR YAPABİLİR

Astımlı çocukların egzersize bağlı ataklar yaşamadan spor yapmasını sağlamak için uygun ilaç tedavisi mümkün. Bu tedavi ile birlikte çocuklar öksürük ve nefes darlığı şikayeti yaşamadan rahatça spor yapabiliyorlar.

Spor ve egzersiz mutluluk hormonu diye adlandırılan 'endorfin' salgısının oluşmasındaki çok önemlidir.
Çocuk alerjik astım hastaları stres ile birlikte astım alevlenmesi yaşayabilir ancak kaygıyı ve stresi uzaklaştıran endorfinin, alerjik hastalarda psikosomatik yapıyı dengeleyici bir etkisi vardır.
Sporun salgılattığı endorfin hormonu psikolojik stres ve kaygıyı ortadan kaldırdırıyor,  reflü oluşumunu engelliyor ve de astımın; reflüye bağlı alevlenmelerini azattıyor.

HANGİ SPORLAR YAPILABİLİR HANGİ SPORLAR YAPILAMAZ?

Aerobik sporların; koşarak yapılan voleybol, basketbol, futbol, tenis gibi kara sporlarının; soluma kapasitesini artırıcı ve bronş çapını genişletici etkileri vardır. Aerobik ve yoga gibi yüksek volümlü nefes alıp verme en iyi bronş genişleticidir.

Yüzme astıma iyi geldiği bilinen bir spordur; ancak kapalı yüzme havuzlarında yüzmek, bu alanlarda var olma olasılığı yüksek küf mantarlarına maruz kalınmasına neden olur. Küf mantarlarının, çocuklarda astım ataklarını tetikleyici etkisi olduğundan kapalı alanlarda yüzmek astım hastalarına önerilmez. Ayrıca havuz suyu temizliğinde kullanılan klorun da astımı alevlendirici etkisi vardır. Bu nedenle, deniz dışında yüzmek astımlı çocuklara bir spor aktivitesi olarak önerilmez.

Çocuk astım hastalarının spora yönlendirilmesi ve spor yaparken sorun yaşamamaları için uygun ilaç tedavisinin düzenlenmesi çok önemlidir. Sporun iyileştirici etkileri ile çocukların bir süre sonra ilaç ihtiyacı olmadan da spor yapabilmeleri mümkün olacaktır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al