ASTIMIN İLACI SPOR

ASTIMIN İLACI SPOR

Hürriyet Aile

Dikkatsiz kullanım sağlık sorunları yaratıyor. Çocuk astım hastaları neden spora yönlendirilmeli?

 


Çocukta, astım belirtilerinin egzersizle ve terlemeyle tetiklendiğini gören anneler, genellikle çocuklarının koşup oynamasını kısıtlıyorlar. Aslında hareketsiz hayat çocuklarda aşırı şişmanlığa yol açarak astım görülme sıklığını 2 kat daha arttırıyor.

Çocuk astım hastalarının spor yapmalarının sağlıklarını nasıl etkilediğini, hangi spor dallarının astım hastaları için uygun olduğunu Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu anlatıyor...

Astım hastalığı, akciğere hava götüren borucukların daralmasıyla birlikte öksürük, hırıltı ve nefes darlığı belirtilerinin tekrarlanmasıyla oluşuyor. Egzersiz sırasında öksürük ve nefes darlığı yaşanması astımlı çocukların hayat kalitesini bozan en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla; egzersiz ve spor sonucu astım ataklarının oluşması hareketsiz bir yaşama, hareketsiz bir yaşamda astımın ağırlaşmasına yol açıyor. Bu bir kısır döngü oluşturuyor. Çocukların astım alevlenmesine yol açmadan spor yapmasını sağlamak ise bu kısır döngüyü ortadan kaldırıyor.

ASTIMLI ÇOCUKLAR DA SPOR YAPABİLİR

Astımlı çocukların egzersize bağlı ataklar yaşamadan spor yapmasını sağlamak için uygun ilaç tedavisi mümkün. Bu tedavi ile birlikte çocuklar öksürük ve nefes darlığı şikayeti yaşamadan rahatça spor yapabiliyorlar.

Spor ve egzersiz mutluluk hormonu diye adlandırılan 'endorfin' salgısının oluşmasındaki çok önemlidir.
Çocuk alerjik astım hastaları stres ile birlikte astım alevlenmesi yaşayabilir ancak kaygıyı ve stresi uzaklaştıran endorfinin, alerjik hastalarda psikosomatik yapıyı dengeleyici bir etkisi vardır.
Sporun salgılattığı endorfin hormonu psikolojik stres ve kaygıyı ortadan kaldırdırıyor,  reflü oluşumunu engelliyor ve de astımın; reflüye bağlı alevlenmelerini azattıyor.

HANGİ SPORLAR YAPILABİLİR HANGİ SPORLAR YAPILAMAZ?

Aerobik sporların; koşarak yapılan voleybol, basketbol, futbol, tenis gibi kara sporlarının; soluma kapasitesini artırıcı ve bronş çapını genişletici etkileri vardır. Aerobik ve yoga gibi yüksek volümlü nefes alıp verme en iyi bronş genişleticidir.

Yüzme astıma iyi geldiği bilinen bir spordur; ancak kapalı yüzme havuzlarında yüzmek, bu alanlarda var olma olasılığı yüksek küf mantarlarına maruz kalınmasına neden olur. Küf mantarlarının, çocuklarda astım ataklarını tetikleyici etkisi olduğundan kapalı alanlarda yüzmek astım hastalarına önerilmez. Ayrıca havuz suyu temizliğinde kullanılan klorun da astımı alevlendirici etkisi vardır. Bu nedenle, deniz dışında yüzmek astımlı çocuklara bir spor aktivitesi olarak önerilmez.

Çocuk astım hastalarının spora yönlendirilmesi ve spor yaparken sorun yaşamamaları için uygun ilaç tedavisinin düzenlenmesi çok önemlidir. Sporun iyileştirici etkileri ile çocukların bir süre sonra ilaç ihtiyacı olmadan da spor yapabilmeleri mümkün olacaktır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al