Astım tedavisi için yeni umut

Astımı tetikleyen bir gen bulundu.

Astımı tetikleyen bir gen bulundu.

Çocuklarda astım hastalığında rol oynayan bir gen bulundu. Philadelphia Çocuk Hastanesi'nden Hakon Hakonarson ve ekibinin araştırması, bu genin hatalı versiyonunun solunum yolları dokusunu etkileyerek, kişilerin astıma daha duyarlı hale gelmesine yol açtığını gösterdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Bilim adamları, ağır astım hastası bin 173 çocuğun DNA'sı ile 2 bin 522 sağlıklı kişininkini karşılaştırdı. Astım hastalarında, solunum yolları duvarlarını kaplayan hücrelerin bir arada olmasını kontrol eden bu genin varyasyonuna iki kat fazla rastlandı. Genin hatalı varyasyonunun bulunduğu hastalarda, hücrelerin birbirine daha az bağlı olduğu, bu durumun da kişileri astım krizine neden olan tahriş edici maddelere daha açık hale getirdiği vurgulandı. "Nature Genetics" dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, astım için daha iyi tedavi yöntemlerinin bulunmasına ışık tutuyor. Bilim adamları, ilerde hatalı genin düzeltilmesi sayesinde hastaların sağlığına kavuşturulabileceğine inanıyor. AFP

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al