ASTIM RİSKİNİ ARTIRABİLİYOR

ASTIM RİSKİNİ ARTIRABİLİYOR

AFP

Hamileliklerinin geç döneminde folik asit takviyesi alan kadınların çocuklarında astım riskinin arttığı bildirildi.

American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan araştırmanın  bulgularına göre, anneleri gebeliklerinin 30 haftasından sonra folik asit  kullanan çocukların 3 yaşında astım olma ihtimalleri dörtte bir oranında daha  yüksek.

Çoğu kadın folik asiti hamileliklerinin geç döneminde tek başına değil,  mültivitaminlerin bir parçası olarak alıyor. Kadınlar bu takviyelerden günde 300  mikrogram folik asit almış oluyor.

Folik asitin bazı çocuklarda astıma yol açma mekanizması tam olarak  bilinmese de folik asitin, akciğer dokusundaki bağışıklık sistemini düzenleyen  genlerin faaliyetini değiştirebildiği, bunun da çocuğu alerjik reaksiyonlara  karşı daha hassas hale getirebildiği düşünülüyor.

Bebeğin bağışıklık sistemi gebeliğin son dönemlerinde geliştiği için, bu  safhada folik asit kullanımının teorik olarak çocukta astım ortaya çıkmasında  etkisi olabileceği belirtildi.

Gebe kalındığı dönemde vücutta yeterli folik asit bulunmasının, doğuştan  gelen bazı kusurları azaltabildiği belirtiliyor.

Uzmanlar, gebe kalmadan önce ve hamileliğin ilk üç ayında günde 400  mikrogram folik asit alınmasını tavsiye ediyor. Folik asit doğal olarak fasulye, ıspanak, brokoli, portakal suyu, fıstık  gibi besinlerde bulunuyor.
 
Son araştırmanın kadınları hamileliklerinde folik asiti doğal yollardan  almaya teşvik etmesi gerektiği belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al