AŞKIN SİHİRLİ DOKUNUŞU

AŞKIN SİHİRLİ DOKUNUŞU

Habertürk    

Sevgi, şüphesiz insanoğlunu var eden ve varlığını devam ettirmesine yardımcı en temel ihtiyaçlardan birisidir.

 


İnsan hayatı üzerinde ne denli etkili olduğunu anlamak için sadece hissetmek dahi yeterli olsa da bunu kanıtlayacak çok fazla bilimsel araştırma söz konusudur. Gelin, biz de sevgililer gününde aşkı analiz edelim.

Öncelikle aşık olduğumuzu ifade ettiğimiz durumlarda harekete geçen ve bütün vücudumuzu etkisi altına alan endorfin hormonu salgılanır. Endorfin hormonu, beyinde bulunan ve hoşluk duygusunun yanı sıra ağrı kesici özelliğe de sahip bir grup proteine verilen ortak bir isimdir. Endorfinin beyindeki haz merkezleri ile ilgili olduğuna dair birçok araştırma yapılmaktadır ve birçoğu da bu durumu doğrular niteliktedir.

Bunun yanı sıra, cinsel isteğimizdeki artışın fizyolojik sinyallerini veren kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron olarak adlandırılan hormonların da salgılanması ile birlikte insan vücudunda hissedilen haz duygusu, sevginin ve daha ileri düzeyde aşkın, hayatımızda ne denli önemli bir yere sahip olduğunun göstergesidir.

Bu nedenle de aşk ve sevgi, her daim vücudumuzun en önemli fiziksel ihtiyaçlarından biri ve bize yaşam enerjisi veren en nadide duygudur.

AŞKIN PSİKOLOJİK BOYUTU

Sevginin fizyolojik etkisinin yanı sıra psikolojik olarak da müthiş bir ağrı kesici, ayakları yerden kesen, içimizde çiçeklerin açtığı kelebeklerin uçtuğu tarifsiz duyguların yaşanmasına yardımcı büyülü bir etkisi de vardır ve bu etkinin adı da AŞKtır.

Aşkı hissetmenin yanı sıra karşımızdaki kişiye hissettirmek de büyük keyif verir ve bunun çok çeşitli yolları vardır. Hiç beklenmedik bir anda gelen bir mektup veya telefon görüşmesi ya da küçük bir hediye, özenle hazırlanmış ve sadece size özel baş başa yiyebileceğiniz güzel bir akşam yemeği ya da sadece sevginizi ifade edeceğiniz birkaç güzel cümle...

Özellikle son yıllarda modası geçmiş bir yöntem olan posta yoluyla mektup yollama, nostalji açısından etkileyici olmakla birlikte, elektronik posta veya telefon mesajından daha kalıcı ve somut olması açısından da etkileyici olabilir.

Günlük yaşamın koşuşturması içerisinde bizim için çok önemli olsalar da kimi zaman sevdiklerimizi ihmal edebilmekteyiz. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde olduğu gibi her yıl tüm dünyada kutlanan bu ve benzeri özel günler bize, sevdiklerimiz için özel bir şeyler yapma şansı tanıyor. Bu fırsatı değerlendirmek ve sevdiklerimize kendilerini özel hissettirmek bizim elimizde.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al