Deprem Travma Psikolojisi

Aşkın sağlığa olumlu etkileri

Aşk kişiye göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemlidir.

Aşkın sağlığa olumlu etkileri

Aşk kişiye göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemlidir.

Bazılarına göre aşkın organı kalp, kimine göre ise beyin. "Aşk olmazsa meşk olsun" söyleyen de var, aşkın platoniğini seçen de. Peki bu aşk denilen şey nedir? Bilim adamlarına göre beyin aktivitesi. Beyinde artan hormanlarla duygu değişimleri; dopamin, norepinefrin, feniletilamin gibi çeşitli beyin içindeki hormanların aktivasyonları. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü'nden Uz. Dr. İsmail Yağız, "aşkın sağlığa olumlu etkileri" hakkında bilgi verdi.

asketki AŞK SADECE BİR DUYGU MUDUR? GÖSTERİLEBİLİR Mİ?

Aşık bireylerin beyin MR görüntüleri incelendiğinde özellikle dopamin içeren bölgelerin, yani beyin sağ bölgesinin yoğun bir biçimde aktivitesinin arttığı gözleniyor. Dopamin vücuda enerji veriyor, iştahı azaltıyor, ilgiyi artırıyor, uykusuzluk, sürekli karşı tarafa odaklanma, onu düşünmeyi sağlıyor. Aşkın 3 fazının ilk dönemi bu şekilde gösteriliyor. Aşkın 2. ve 3. döneminde ise biraz daha sakinlik, sevgi, iletişim, koku duyguları, alışkanlık ve güven hissi ön planda. Bu dönemlerde ise serotonin ve diğer mutluluk sağlayan endorfinler etkili.

 PEKİ "AŞK OLMAZSA MEŞK OLSUN" DİYEBİLİYOR MUYUZ?

Yapılan bilimsel çalışmalarda intihar girişiminde bulunan gençlerde kalp kırıklığı, terk edilme, aşkın kabul görmemesi gibi nedenler var. Aşk problemleri özellikle genç bireylerde toplum dışına itilme, yalnızlık ve depresyonu tetikleyerek yaşam isteğini azaltıyor. Kırık kalpli gençlerin hayatları incelendiğinde aile ilişkilerinde problemler, şefkat ve ilgi eksiklikleri gözleniyor. Hükümetler gençlerin üzerine daha fazla durulması, sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, gençlik cesaretinin olumsuz bir sonuca yol açmaması için önlemler alınması üzerinde duruyorlar.

AŞIK OLMAK KİLO VERMEDE BÜYÜK BİR ETKEN

Aşk hem psikolojik hem de fizyolojik etkileri ile sağlığa iyi geliyor. Fiziksel etkilerde iştahsızlık ve metabolizma hızının artması başı çekiyor. AŞKIN FİZİKSEL ETKİLERİ: KAN AKIMININ DÜZENLENMESİ Dopamin ve norepinefrin kan akımını artırır. İŞTAH AZALMASI Tokluk merkezinin uyarılmasıyla açlık hissi kaybolur KALP RİTMİNİN HIZLANMASI Noradrenalin kalp atım hızını artırır. YAĞ YAKIMI Stres hormonları olarak bilinen noradrenalin yağ yıkımını sağlar. METABOLİZMANIN HIZLANMASI Kilo kontoru ve zayıflık sağlar HAFIZA VE BECERİLERİN ARTMASI Artan kan beyin kan akımı hafıza ve becerilerin artmasını sağlar. AĞRIYI DAHA AZ HİSSETME Güçlü vücut içi morfin olan endorfinler hem ağrı algısını azaltır hem de mutluluk sağlar. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENMESİ Endorfin ve serotonin yüksekliği bağışıklık sistemini güçlendirir. CİLT SAĞLIĞININ ARTMASI Kan akımı değişiklikleri ve seks hormonlarının artması ciltte duruluk ve canlılık sağlar. ÖSTROJEN VE TESTOSTERON ARTMASI Üreme isteğini artırır. Aşkın psikolojik etkileri arasında motivasyonu artırma yönü ön plana çıkıyor. Kişinin kendisine olan güveninin artması da hem sosyal hayatta hem de iş yaşamında başarıyı getirebiliyor.  PSİKOLOJİK ETKİLER: MOTİVASYONUN ARTMASI Kendine güvenen ve enerjik bir bünye, konsantrasyon yoğunluğunu sağlar. ANTİ DEPRESAN ETKİLER Kullanılan antidepresanlar serotonin ve noradrenalin türevi maddeler içerir. ÖZGÜVEN VE BAŞARI Mesleksel başarılara imza atılır. DIŞA DÖNÜK, SOSYAL KİŞİLİK YAPISI Mutlu ve sosyal bir kişilik yapısı sağlar. Aşk sağlıklı bir biçimde yaşandığında bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri sayesinde hastalıklardan koruyabiliyor. Kişinin tüm güzellikleri ile yaşadığı aşka dengeli ve sağlıklı bir yaşam şeklini de eklemesi gerekiyor. YAZARKAFE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuk ve Ergen Gelişimi ve Otizm Merkezi (ÇEGOMER) multidisipliner bir anlayışla çalışmalar yürütüyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Meslek Uzmanı Buluşmala
  • Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının, erken ergenlik olarak tanımlandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dr.
  • Gençlerdeki yalnızlık, ebeveyne olan güven duygusuyla yakından ilişkili!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Randevu Al