AŞKIN GÖZÜ KÖRMÜŞ

AŞKIN GÖZÜ KÖRMÜŞ

Milliyet

Groningen Üniversitesi'nin araştırmaya göre, insanlar aşık olduğu kişinin fiziksel kusurlarını görmüyor.

 


Araştırmaya, yaşları 18 ile 37 arasında değişen ve ortalama ilişki süresi 2 ila 3 yıl olan 70 çift katıldı. Bu çiftlerden eşlerini çekiciliklerine göre değerlendirmeleri istendi.

Fotoğrafları çekilen 140 kişiyi, araştırmaya katılmayan yabancı kişiler de dış görünüşlerine göre değerlendirdi. Eşlerin birbirlerine daha yüksek puan verdikleri ve dışarıdan bakanlara göre daha çekici buldukları tespit edildi.

Araştırmaya göre, "pozitif ilüzyon" denilen bu durum, duygusal alanda da gerçekleşiyor. Romantik bir ilişkide eşler, negatif bir olay gerçekleşince doğru kişiyi bulamamış olma paniğine kapılıyor. Bu nedenle karşı tarafın kötü yönlerini görmemeye çabalıyor ve hayali bir dünya yaratıyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al