AŞK NE BEKLER?

AŞK NE BEKLER?

Psikolog Zehra ErolUzman Psikolog Zehra Erol, sorunsuz bir aşkın tarifini yapıyor. Erol'a göre, tolerans, saygı, sevgi, sorumluluk gibi unsurlar içeren aşkın, dolu dizgin ve sıkıntısız yaşanması için bazı fedakarlıklar yapılması gerekiyor...

Aşkın beklentileri çok fazladır. Yaramaz küçük bir çocuktur aşk. Sürekli ister, istediğini alamayınca küser. Gönlünü alırsınız, istemeye devam eder. Bir yandan sizi yorsa da diğer yandan onun yüzünde gördüğünüz gülümseme sizin de mutlu olmanıza neden olur.

Aşk sadece sevdiğini söylemeyi değil sevildiğini görmeyi de ister. "Seni seviyorum" sözü herkesi mutlu eder. Sözlerle söylenen davranışlar da görülmeyince aşka inanmak zorlaşır. "Sözle sınırlanmayan aşk, zaman ve emek ister" Aşık olan kişiler zamanlarını sevdikleriyle geçirmek isterler.

Develer nasıl çölde hörgüçlerindeki suyla yaşarlarsa, aşıklar da bir aradayken yaşadıkları heyecan ve mutluluğu depo ederler ve ayrıyken o anları yakıt olarak kullanırlar. Bu nedenle uzun süreli ayrılıklar aşıkları mutsuz eder. Zaman paylaşımları arttırdığı için duyguların yoğunluğunu da arttırır. Zaman içinde insanlar birbirini tanır ve tanıdıkça da kabullenir.

Aşk tolerans bekler

Aşk bencilliği kabul etmez. Kendimizin yaşamak istedikleri yanında karşımızdakinin istekleri olduğunu göz ardı etmez. Kendi doğrularının kesin ve net olduğu konusunda ısrarcı olmaz. İnatlaşmaz.

Aşk saygı bekler

Kaba, sert davranışlar, dayaklar ve küfürler bir süre sonra aşkın önüne geçer. Güzel duygular görünmez olur. Söylenen sözler, bağrışmalar aşk sözcüklerinin yerini alır. Ayrılıp barışmalarla devam eder. Ayrılıp, barışmalar, ayrılıp barışmalar ve ayrılıklar...

Aşk sorumluluk bekler

Aşk sevdiğine zaman ayırmak, arayıp sormayı bekler. İlişkide karşısındakinin beklentilerine de dikkate alarak davranmayı ister. Söylenenlerin yapıldığını da görmek ister. Sorumluluk karşısındaki mutlu etmek için çabalamayı, aldatmamayı içerir.

 

Aşk güven bekler

Karşısındakine inanmak ister. Söyledikleri ile yaptıklarının paralel olmasını, yalan söylememeyi bekler. Zor zamanlarında sevdiğinin yanında olmasını ve ona destek olmasını ister.

KAYNAK:
//www.kadinhayat.com/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al