Aşk'ın terapisi olur mu?

Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın yanıtı "Evet". 'Aşk Terapi' de aşk oyununun kurallarından "İlk görüşte aşk gerçek mi?" sorusunun yanıtına, evlilikten ilahi aşka tüm halleri gözler önüne seriyor.

Aşk'ın terapisi olur mu?

Aşk Terapi'nin ilk baskısı 100 bin adet. Evet, yanlış duymadınız, tam 100 bin adet. Tarhan'ın çok satan 'Mesnevi Terapi', 'Yunus Terapi' kitaplarının ardından aslında bu baskı sayısı sürpriz değil. Ama bu kez ilgiden emin olmasının başka bir nedeni daha var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan kitabını yazarken, dünyada özellikle son beş senede antidepresan kullanımının arttığı gerçeğinden yola çıkmış. "İnsanlar ruhsal açıdan yaralı, mutluluk peşindeler.

Aşkı anlatan, aşk kavramının içini dolduran kitaplara ihtiyaç var" diyor. Bu nedenle kitabında aşkın derinliklerine dalıyor, hem aşkla ilgili bilimsel verileri, hem de içine düşülen psikolojik açmazları, çıkış yollarını anlatıyor. "Peki sizin için aşk nedir?" sorumuza yanıtı ise şöyle: "Aşk kelimesi sarmaşıktan gelir ve bence en güzel tanımı da bağlanma becerisidir. Kişi soyut değerlere inanma seviyesini geliştirir-se, ilahi aşkta da daha başarılı olur." Tarhan'ın bundan önce yazdığı 'Mesnevi Terapi' ve 'Yunus Terapi' ile 'Aşk Terapi' bir üçleme. Kitapta ego ve aşk ilişkisi, merhamet, şefkat ve aşk üçgeni, aşk sarhoşluğu tehlikesi, eski aşklar ile modern zaman aşklarının farkı gibi konular, hikâyelerle beraber yer alıyor. Tarhan, aşkın '10 kadim sırrı'nı açıklıyor, 'en doğru hali'ne rehberlik ediyor.

Kitaplarına en büyük ilgiyi gösterenler, Türkiye'deki kişisel gelişim kitapları okurlarının çoğunluğunu oluşturan kadınlar. Tarhan'a göre bu çok normal. "Erkek algısı aşka erotik, kadın algısı romantik bir anlam yüklüyor. Kadın ve erkek beyni farklı çalışıyor. Kadınların mutlu olma ihtiyacını karşılama biçimi, huzur duymak ve sevilmektir. Ancak erkeklerin aşkı bilmemesi burada risk oluşturuyor. Aşkın bir tarafı daha acemi kalıyor" diyor. Tarhan'a göre evlilik ve ilişkilerde rastlanan en büyük sorun, kadın psikolojisinden anlamayan erkekler. "Çiftlere verdiğimiz terapide, erkeklere kadının psikolojisi anlatıldığında birçok evlilik kurtuluyor" diye açıklıyor. Tarhan'ın 'AşkTerapi' kitabı, ilişkisinde sorun yaşayanlara, ilişkisi olmayanlara ve evli çiftlere rehberlik edecek türden; tam da aşkta zarar görmeden aşkı yaşamanın yollarını arayanlara göre.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Savaşlarda kurşun değil, bilgi kullanılıyor”
  • Psikiyatrist-yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikolojik savaşın “hem savaşta hem barışta insanların duygu, düşünce ve davranışlarını değiştirmek maksad
  • Yaşadıkları olumsuz duyguları karşı tarafa yansıtıyorlar.
  • Telepsikiyatri terapilerde zaman ve mesafe sorununu çözüyor. 8 bin 900 danışan telepsikiyatri uygulamasından faydalandı.
  • Pandemi sürecinde ve sonrasında ruh sağlığı sorunları küresel olarak yüzde 25 arttı.
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Randevu Al