Aşk acısı kelleştiriyor

Aşk ateşinin yerini ayrılık aldığında gözden kalpte derin bir sızı olur. Peki saçlar aşk acısından nasıl etkilenir? ‘Aşk acısı kelleştirir mi?

Aşk acısı kelleştiriyor

Bahar mevsimiyle birlikte uyanışa geçen toprak ana, ruh ve bedene de canlılık getirince Aşk Tanrısı Eros’un oku, saplanacağı güzel kalbin sahibini bulmak için yaydan fırlar. Aşkın oku sizi tam 12’den sizi vurduğunda her şey çok güzeldir. Takii zaman geçip aşk ateşinin yerini ayrılığın köz ateşi alana kadar.  İşte o zaman gözden yaşlar akar, kalpte derin bir sızı olur. Peki saçlar aşk acısından nasıl etkilenir? ‘Aşk acısı kelleştirir mi?

Evrim Bayraktar Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist) Bahar ve yaz aylarında artan güneş ışığı vücut kimyasını da değiştirir. İnsan vücudunda kışın yüksek düzeyde bulunan uyku hormonu ‘melatonin’ gün ışığıyla birlikte azalır, mutluluk hormonu ‘seratonin’ yükselir. Üremeyi artıran ‘Luteinizan Hormon’u ilkbahar aylarında 20 artar; bu da erkekte testosteronu yani erkeklik hormonunu artırır, kadında ise yumurtlamayı tetikler. Sonuç; Aşk Tanrısı Eros yayını eline alır ve okunu en doğru kişiye fırlatmak için harekete geçer.

AŞK ACISI SAÇ DÖKÜLMESİNE SEBEP OLUR MU?

Ani duygusal değişiklikler veya kayıplar, ayrılık, aşk acısı, ölüm, boşanma kişinin ruhsal hayatı için ne kadar travmatik ise saç için de fiziksel olarak o kadar olumsuzdur. Uzun süren zihinsel stres saç kaybını ısrarcı hale getirebilir.  Bu tür kayıplarda kişi kendisini ne kadar kısa sürede toparlarsa saç kaybı da o oranda hızlı düzelecektir. Ancak yaşanan stresin uzun sürmesi durumunda saç kaybı ısrarcı hale gelip kişiyi endişelendirecek boyutlara gelebilir. Uzun süren stres saç kaybına genetik yatkınlığı olan kişilerde kalıcı saç kaybını hızlandıran tetikleyen faktör olarak da devreye girebilir. Aşk acısı da zihinsel stres kaynağı olduğu için üzüntüyle birlikte saç kayıpları yaşanabilir.

STRESİ YOK ET, SAÇI GERİ KAZAN!

Saçın geçici olarak dökülmesine “Telogen Effluvium” adı verilmektedir.  Normal koşullarda bitkilerin yaprak ve çiçekleri gibi saçlar da belirli bir süre büyür, sonra büyümesi durur ve dökülür. Saçın %85’i büyüme evresindedir. Saçın büyüme süresi erkekler için genellikle 1-3 yıl, kadınlar için ise 2-5 yıl olarak tanımlanabilir. Saç telleri aynı zamanda büyüyüp dökülmez. Her bir saç teli farklı sürelerde büyüme-dökülme evresi içindedir ve normal koşullarda günlük dökülmeye bağlı saçta hacimsel azalma veya kayıp gözlemlenmez. Ancak geçici dökülmelerde saçlar bir dış etken sebebiyle toplu halde büyüme evresini ani şekilde erken sonlandırıp, dökülme evresine geçer. Bu durum saçta yoğun dökülme görülmesine sebep olur. Saç tellerinin %50 ‘ye kadar olan kısmı bu durumdan etkilenip dökülebilmektedir. Geçici saç kayıpları, sebep olan faktörün ortaya çıkmasından 6-12 hafta sonra meydana gelir, günlük 150 tel ve üstü sayılarda dökülebilir. Geçici saç kayıplarında saçın sadece bir bölgesinde kayıp yaşanmaz, homojen bir dağılım gösterir. Saçta genel bir seyrelme oluşur. Bu tür saç kayıpları normal koşullarda kendiliğinden düzelir. Sebep ortadan kalktığında veya düzeltildiğinde, saç eski kalitesinde geri gelmektedir.

STRES KELLEŞTİRİYOR!

Geçici saç kayıplarında temel etken genetik değildir. Bunun sebeplerinden biri stres faktörüdür. Stres günümüzde pek çok rahatsızlıkta tetikleyici rol üstlenmektedir. Bugün mide ülseri, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı rahatsızlıklarında stres başrol oynamaktadır. Saç da yapısal olarak fiziksel ve duygusal stres faktörlerine kolaylıkla tepki vermektedir. Bu tür saç kayıplarında diğer etken faktörler:  *Yüksek ateşle seyreden rahatsızlıklar *Yüksek dozda antibiyotik kullanımı yapılan soğuk algınlığı, grip tipi rahatsızlıklar *Geçirilen ameliyatlar *Hormon-terapi ve anti-depresan tarzı ilaçların kullanılıp bırakılması *Kısa sürede-şok diyetlerle veya hastalık sonucu- hızlı kilo kaybı *Doğum sonrası – hormon seviyelerindeki ani değişimlere bağlı- saç kaybı

Sağlıklı Yaşam Dergisi

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • Randevu Al