Asırlık ninenin uzun yaşam sırrı

Kahramanmaraş'ta yaşayan ve iki yıl öncesine kadar kendi ürettiği doğal ürünlerle beslenen 100 yaşındaki Hatice Solak, ilerleyen yaşına rağmen hayata gülümseyerek bakıyor.

Asırlık ninenin uzun yaşam sırrı

Kahramanmaraş'ta yaşayan ve iki yıl öncesine kadar kendi ürettiği doğal ürünlerle beslenen 100 yaşındaki Hatice Solak, ilerleyen yaşına rağmen hayata gülümseyerek bakıyor.

asirliknineKahramanmaraş'ta yaşayan 10 çocuk, 60 torun sahibi 100 yaşındaki Hatice Solak, uzun yaşamını iki yıl öncesine kadar kendi ürettiği doğal ürünlere borçlu olduğunu söyledi. Türkoğlu ilçesine bağlı Beyoğlu beldesinde oğlu Salman Solak'la yaşayan Hatice Solak, başından iki evlilik geçmesine ve zor hayat koşullarına rağmen hayata gülümseyerek bakmayı sürdürdü. Bir asrı geride bırakan Hatice Solak, kimliğinde doğum tarihinin 1 Temmuz 1914 yazdığını ancak gerçek yaşını bilmediğini söyledi. İki defa evlilik yaptığını belirten Solak, "Küçük yaşta yaptığım ilk evliliğimden 5, ikinci evliliğimden de 5 olmak üzere 10 çocuğum oldu. Şimdi 60 torunum var" dedi. Hayatının büyük bölümünü yaylalarda hayvancılık yaparak geçirdiğini anlatan Solak, uzun yaşamasının sırrını doğal beslenmeye borçlu olduğunu ifade etti. Çocukluk ve gençlik yıllarında kıtlık ve yokluk yaşandığını belirten Solak, "Allah'ın verdiğini yedik içtik. Eskiden darlık vardı, sonradan bolluk oldu. Ömrümüz hayvancılık yaparak geçti. Eskiden her şey doğaldı taze yağı dürüm yapardık. Ömrüm boyunca hep yetiştirdiğim doğal gıdalarla beslendim" dedi.

ASKERE ÇAĞRILDI Solmaz, 2. Dünya Savaşı döneminde askere alınan babası ve kardeşinin bir daha dönmediğini söyledi. Babası ve kardeşini askere uğurladığı günün hiç aklından çıkmadığını vurgulayan Solmaz, şöyle devam etti:

"Giderken anam onlara kömbe yapmıştı. Ata bindim ve onlara yetiştirdim. Kardeşim 'keşke benim yerime seni alsalardı' diye takıldı bana. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra gelen jandarma gelerek beni askere alacaklarını söyledi. Meğer babam beni nüfusa erkek olarak kaydettirmiş. Yıllarca süren mahkeme ardından nüfustan düşürüldüm. 1950'ye kadar Durdu olan adımı yeniden kayıt yapılırken, mahkemede hakimin sorması üzerine Hatice olarak değiştirdim." Hanefi Solak da kayıtlarda kendisinden 18 yaş küçük eşiyle 65 yıl aynı yastığa baş koyduklarını anlattı. Eşinin, evlendikten 4 yıl sonra askere çağrıldığını ifade eden Solak, uzun süren sürecin ardından bu sorunu aştıklarını kaydetti.

TÜKETTİĞİ ÜRÜNLERİ KENDİSİ YETİŞTİRİRDİ

Torunu Hasan Solak ise ninesine son zamanlarda geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hazır gıda maddeleri almaya başladıklarını ancak 2 yıl öncesine kadar tükettiği ürünleri kendisinin yetiştirdiğini ifade etti. Ninesinin doğal olmayan hiçbir şeyi evine sokmadığını belirten Solak, şunları kaydetti: "İlerlemiş yaşına rağmen kendi bahçesini yapar ürünlerini kendisi yetiştirirdi. Gelen çocuklarına, torunlarına hatta gelen misafirlere bile yetiştirdiği ve ürettiği ürünlerden ikram ederdi. Peynir, çökelek, pekmez ve pestil yapar, bunları tüketirdi. Sürekli 'oğlum önce huzurlu olun, sonra doğal beslenin sakın kafanıza her şeye takmayın' derdi." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Randevu Al