AŞIRI TUZ KAYBINA DİKKAT

AŞIRI TUZ KAYBINA DİKKAT

A.A

Aşırı sıcaklar, kalp hastalığı bulunan kişiler için ritm bozukluğu ve kriz gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor.

 


Uzmanlar, sıcak havalarda aşırı sıvı kaybından dolayı ani tansiyon  düşüşlerinin ve kanın koyulaşarak akışkanlığını kaybetmesi sonucunda normalde çok  kritik olarak değerlendirmeyecek darlıkta ortaya çıkabilecek pıhtının kalp  krizine neden olabileceğini belirtiyor.

Özel bir hastanenin İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent  Gürtaş AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak havalarda su ve tuz dengesinin  bozulduğu için kalp krizine zemin hazırladığını belirterek, kaybedilen sıvı  kaybının mutlaka gün içinde yerine konulması gerektiğini vurguladı. Alkollü ve  gazlı içeceklerin sıvı kaybını arttırdığına dikkati çeken Gürtaş, içecek olarak  çay ya da kahve yerine su içilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

Gürtaş, kalp krizinin kalp kasını besleyen koroner arterlerden birinde  oluşan yağ plağının aniden çatlaması ve üzerinde pıhtı oluşması sonucu arteri  tıkaması ile meydana geldiğini anlattı. Tıkanan koroner arterin beslediği kalp  kası bölgesinin öldüğünü belirten Gürtaş, krizin göğüse, kollara, boyuna  vurabilen baskı şeklinde göğüs ağrısı, terleme, nefes darlığı, çarpıntı,  baygınlık hissi gibi belirtilerin tek ya da bir arada görülmesiyle kendini  gösterdiğini söyledi. Aşırı sıcakların da bunu tetikleyen önemli bir faktör  olduğunu dile getiren Gürtaş, özellikle koroner kalp ile kalp kapağı sorunu  bulunan hastaların aşırıcı sıcaklardan olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Gürtaş, kalp kapağında sorunu bulunan hastaların, yaklaşık yüzde 90'ının  idrar söktürücü kullandığını, hastaların vücutlarındaki fazla su ve tuzu idrarla  atabildiğini belirterek, “Aşırı sıcaklarda, çok terleme ile tuz ve su vücuttan  atılacağı için tuz kaybı artacaktır. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritm  bozukluğuna yol açabilir” diye konuştu.
        
“SU KAYBI, KANI KOYULAŞTIRIR”

        
Koroner kalp hastalarında ise kanın akışkan olmasının hayati önem  taşıdığına dikkati çeken Gürtaş, söz konusu hastalara kanın akışkanlığının  sağlanabilmesi için kan sulandırıcı ilaçlar verildiğini anlattı.

Gürtaş, koroner kalp hastalarının, aşırı sıcak havalarda çok terledikleri  için 1-2 litrelik su kaybının kanı koyulaştırdığına dikkati çekerek, “Bu,  normalde çok kritik olarak değerlendirmeyecek darlıkta ortaya çıkabilecek  pıhtının ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına, hatta ölümle sonuçlanmasına neden  olabilir” uyarısında bulundu.

Koroner kalp hastalarının, aşırı sıcaklarda dışarda olmaması ve gerekli  tedbirleri alması gerektiğinin altını çizdi.

Gürtaş, aşırı sıcaklarda alkol tüketimininden de kaçınılması gerektiğini  vurgulayarak, az az sık yemek yenilmesi, ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılması,  sebze ve meyve tüketilmesi önerisinde bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al