AŞIRI TUZ KAYBINA DİKKAT

AŞIRI TUZ KAYBINA DİKKAT

A.A

Aşırı sıcaklar, kalp hastalığı bulunan kişiler için ritm bozukluğu ve kriz gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor.

 


Uzmanlar, sıcak havalarda aşırı sıvı kaybından dolayı ani tansiyon  düşüşlerinin ve kanın koyulaşarak akışkanlığını kaybetmesi sonucunda normalde çok  kritik olarak değerlendirmeyecek darlıkta ortaya çıkabilecek pıhtının kalp  krizine neden olabileceğini belirtiyor.

Özel bir hastanenin İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent  Gürtaş AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak havalarda su ve tuz dengesinin  bozulduğu için kalp krizine zemin hazırladığını belirterek, kaybedilen sıvı  kaybının mutlaka gün içinde yerine konulması gerektiğini vurguladı. Alkollü ve  gazlı içeceklerin sıvı kaybını arttırdığına dikkati çeken Gürtaş, içecek olarak  çay ya da kahve yerine su içilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

Gürtaş, kalp krizinin kalp kasını besleyen koroner arterlerden birinde  oluşan yağ plağının aniden çatlaması ve üzerinde pıhtı oluşması sonucu arteri  tıkaması ile meydana geldiğini anlattı. Tıkanan koroner arterin beslediği kalp  kası bölgesinin öldüğünü belirten Gürtaş, krizin göğüse, kollara, boyuna  vurabilen baskı şeklinde göğüs ağrısı, terleme, nefes darlığı, çarpıntı,  baygınlık hissi gibi belirtilerin tek ya da bir arada görülmesiyle kendini  gösterdiğini söyledi. Aşırı sıcakların da bunu tetikleyen önemli bir faktör  olduğunu dile getiren Gürtaş, özellikle koroner kalp ile kalp kapağı sorunu  bulunan hastaların aşırıcı sıcaklardan olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Gürtaş, kalp kapağında sorunu bulunan hastaların, yaklaşık yüzde 90'ının  idrar söktürücü kullandığını, hastaların vücutlarındaki fazla su ve tuzu idrarla  atabildiğini belirterek, “Aşırı sıcaklarda, çok terleme ile tuz ve su vücuttan  atılacağı için tuz kaybı artacaktır. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritm  bozukluğuna yol açabilir” diye konuştu.
        
“SU KAYBI, KANI KOYULAŞTIRIR”

        
Koroner kalp hastalarında ise kanın akışkan olmasının hayati önem  taşıdığına dikkati çeken Gürtaş, söz konusu hastalara kanın akışkanlığının  sağlanabilmesi için kan sulandırıcı ilaçlar verildiğini anlattı.

Gürtaş, koroner kalp hastalarının, aşırı sıcak havalarda çok terledikleri  için 1-2 litrelik su kaybının kanı koyulaştırdığına dikkati çekerek, “Bu,  normalde çok kritik olarak değerlendirmeyecek darlıkta ortaya çıkabilecek  pıhtının ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına, hatta ölümle sonuçlanmasına neden  olabilir” uyarısında bulundu.

Koroner kalp hastalarının, aşırı sıcaklarda dışarda olmaması ve gerekli  tedbirleri alması gerektiğinin altını çizdi.

Gürtaş, aşırı sıcaklarda alkol tüketimininden de kaçınılması gerektiğini  vurgulayarak, az az sık yemek yenilmesi, ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılması,  sebze ve meyve tüketilmesi önerisinde bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al