AŞIRI TUZ KALBİ VURUYOR

AŞIRI TUZ KALBİ VURUYOR
Paylaş:

A.A

Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon, kemik erimesi, böbrek hastalığı, kalp hastalığı açısından ciddi bir risk faktörü.

Türk Hipertansiyon ve  Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ülver Derici, "Aşırı tuz  tüketimi, yüksek tansiyon, kemik erimesi, böbrek hastalığı, mide kanseri, inme,  şişmanlık ve kalp hastalığı açısından ciddi bir risk faktörüdür" dedi.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç.  Dr. Ülver Derici, 7 Şubat Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, gereğinden fazla tuz tüketiminin başta  hipertansiyon olmak üzere çok sayıda hastalığa yol açabileceğini bildirdi.

Bu yılın teması olarak "Tuz sağlığınıza zarar verebilir" sloganının  seçildiğini anlatan Derici, "Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon, kemik erimesi,  böbrek hastalığı, mide kanseri, inme, şişmanlık ve kalp hastalığı açısından ciddi  bir risk faktörüdür" dedi.

Derici, Dünya Tuza Dikkat Haftası boyunca, aşırı tuz tüketiminin  zararları hakkında toplumda farkındalığı artırmayı amaçladıklarını dile getirdi.
        
"ERKEKLER, KADINLARDAN DAHA FAZLA TUZLU YİYOR"
        
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğince 2008 yılında yapılan  çalışmada, bir kişinin günlük tuz tüketiminin normalde olması gerekenin üç katı  (ortalama 18 gram) olarak tespit edildiğini belirten Derici, şunları kaydetti:

"Çalışmada, erkeklerin kadınlardan daha fazla tuzlu yediği saptanmıştır.  Zeytin, peynir, turşu, salamura ve konserve gıdalar tuz oranı yüksek ve  toplumumuz tarafından yoğun tüketilen gıdalardır. Ekmeğimizdeki (ortalama 300  gramlık ekmek) tuz miktarı yaklaşık yedi gram kadar olup günde bir ekmek tüketen  birey zaten alması gerekeni fazlasıyla almaktadır.

Türk Hipertansiyon İnsidans Çalışması'na göre, Türkiyedeki  hipertansiflerin miktarı dört yılda üç milyon artmış olup, toplumumuzun aşırı tuz  tüketimi bu artışın önemli bir sebebi olarak görülmektedir."

Derici, tuz kullanım miktarının toplumsal özelliklere ve coğrafi  bölgelere göre değişebildiğini de ifade ederek, "Normal sağlıklı bireylerde  günlük olarak yemeklerle alınması gereken ortalama tuz miktarı 5 gramdır  (maksimum 6 gram)" dedi.

Bu miktarın üzerinde tuz tüketilmesi halinde, "kalp-damar hastalıklarına  bağlı ölüm oranlarının yükseldiğini" vurgulayan Derici, fazla tuz kullanımının  astım hastalığında da şikayetleri tetiklediğini bildirdi. Derici, bu nedenle,  sağlığın korunması, dengeli beslenme alışkanlığının kazanılması ve olası  hastalıklara karşı riski artırmamak için günlük alınan tuz miktarının azaltılması gerektiğini kaydetti.