Aşırı sıcaklar yeni hastalıkların habercisi

Mısır'da son iki haftadır devam eden sıcak hava dalgası çok sayıda insanın ölümüne neden olmakla kalmıyor, tıp dünyasında fazla bilinmeyen yeni virüs ve hastalık türlerinin ortaya çıkmasına da neden oluyor.

Aşırı sıcaklar yeni hastalıkların habercisi
Paylaş:

Mısır Hava Değişim Merkezi Müdürü Hişam Namat, ülkede görülen aşırı sıcak hava dalgasının, gelişmiş ülkelerde dahi fazla bilinmeyen yeni virüs ve hastalık türlerini orta çıkardığını söyledi.

Mısır Hayat Televizyon Kanalı’na dün gece telefonda bağlanan Namat, aşırı sıcakların bazı virüslerin faaliyetlerini önemli ölçüde artırdığını, bunun da tıp dünyasında fazla bilinmeyen hastalıklara ve ölümlere neden olduğunu ifade etti.

Ülkede sıcaklar nedeniyle ölenlerin sayısı 98’e yükseldi. Uzmanlar 1978 yılından bu yana böyle aşırı sıcak hava dalgasının görülmediğini belirtiyor.Özellikle de ülkenin güneyinde 45 ve 50 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığına bazı günlerde yüzde 85 oranındaki nem oranının da eklenmesi günlük hayatı zorlaştırıyor.

SICAKLIK 50 DERECEYİ BULUYOR

Geçen hafta ülkede yeni virüs ve hastalık türlerinin ortaya çıktığı iddia edilmiş ancak otoriteler tarafından doğrulanmamıştı. Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 447 kişinin sıcaklardan etkilenerek hastaneye başvurduğu, aynı şikayetlerle gelen 220 kişinin de taburcu olduğu ifade edilmişti.

İŞÇİLERE SICAK İZNİ VERİLİYOR

Mısır Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara mecbur kalınmadıkça güneşe çıkmamaları çağrısında bulundu. Bakanlık yetkilileri vatandaşlara bol miktarda su ve sıvı tüketmeleri, dışarı çıkmaları gerektiğinde ise şemsiye gibi güneş ışınlarını engelleyici maddeler kullanmalarını öneriyor.

Ülkenin bazı şehirlerinde sıcaklıklar 50 dereceyi buluyor. Bu nedenle Mısır hükümeti, ağır işlerde ve güneş ışınlarına maruz kalan iş dallarında çalışanlara “sıcak izni” veriyor.

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: