Aşırı sıcaklar ruh sağlığını bozuyor

Aşırı sıcaklar stres kaynağı oluşturuyor ve psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor. Dikkat! Aşırı sıcaklar ruh sağlığını bozuyor.

Aşırı sıcaklar ruh sağlığını bozuyor

Aşırı sıcaklar stres kaynağı oluşturuyor ve psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor. Dikkat! Aşırı sıcaklar ruh sağlığını bozuyor.

Denizli Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Melike Ceyhan Balcı, aşırı sıcakların stres kaynağı oluşturduğunu ve psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebileceğini söyledi. Aşırı sıcakların insan psikolojisi üzerindeki etkilerine değinen Dr. Melike Ceyhan Balcı, bunaltıcı havalarla birlikte insanların sinirlilik düzeylerinin doruk noktasına ulaştığını söyledi. Bununla da stresin zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdit unsuru haline geldiğini belirten Dr. Balcı, "Bu yüzden stresi kontrol altında tutarak hayatı daha üretken bir hale getirmeliyiz" dedi.

AİLE İÇİ SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Dr. Balcı, aşırı sıcaklarla birlikte oluşan stresin kişide öfke, bıkkınlık, halsizlik, tartışma, kavgalar, hatta polisiye olaylara neden olduğunu belirtti. Dr. Balcı, "Stresle birlikte reflekslerde meydana gelen zayıflama ile ev, işyeri ve trafik kazalarında artış görülebilirken, yeme, içme bozuklukları, uykusuzluk, huzursuzluk, iştah kaybı, aşırı yeme eğilimleri, sigara ve alkol kullanımının artması, konsantrasyon eksikliği, sürekli yorgunluk gibi kişinin iş ve sosyal yaşantısını son derece olumsuz etkileyebilecek belirtiler ortaya çıkabiliyor. Yoğun ve uzun süreli stres altındayken dolaşım sisteminde salgılanan adrenalin ve sinir hormonları da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık açısından risk oluşturacak problemlere yol açabiliyor" diye konuştu.

ZİHNİNİZİ 10 DAKİKA BOŞALTIN

Dr. Melike Ceyhan Balcı, strese neden olan faktörlerin tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı fakat stresle mücadele etmenin yollarının bulunduğunu anlattı. Dr. Balcı, "Evlilik, doğum yapma, hamilelik, sevilen birinin ölümü, şehir veya ülke değiştirme gibi alışık olunmayan durumlar strese yol açıyor. İşyerinde çok yoğun tempoda çalışıyorsanız belirli aralıklarla ara verin ve zihninizi 10 dakika kadar boşaltın. Eve iş getirmeyin. Ev ve işyerlerinde yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın. Yapamayacağınız bir iş konusunda hayır demeyi öğrenin. Stres ve öfkelerinizle başa çıkmayı öğrenin. Gevşeme yöntemlerini kullanın. Acele karar vermeyin. Sakinleşmeye çalışın. İş dışındaki hayatınıza da yatırım yapıp hobiler edinin. Her yolu denemenize rağmen stresle başa çıkamazsanız bir psikiyatri uzmanından yardım alın" dedi.  DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al