Aşırı kaygılı aile çocuğu olumsuz etkiliyor

Ailelerle yapılan araştırmada, kaygı düzeyi yüksek olan ebeveynlerin çocuğun gelişimini olumsuz etkilediği belirlendi.

Aşırı kaygılı aile çocuğu olumsuz etkiliyor

Ailelerle yapılan araştırmada, kaygı düzeyi yüksek olan ebeveynlerin çocuğun gelişimini olumsuz etkilediği belirlendi.

Konya Üniversitesi'nde zihinsel engelli çocuğu olan ailelerle yapılan araştırmada, kaygı düzeyi yüksek olan ebeveynlerin çocuğun gelişimini olumsuz etkilediği belirlendi.

ÇOCUĞUNUZLA DAHA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURUN..

Konya Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.  Doç. Dr. Selahattin Avşaroğlu, bebeğin sağlıklı  olmasının, gelişim aşamalarını normal belirtilerle geçirmesinin anne ve babayı  mutlu ettiğini, engelli bir bebeğin ise ilk etapta tam tersi bir duruma neden  olabileceğini söyledi. Bu yüzden yetersizliklere sahip çocuğu olan anne ve babalara destek  verilmesi gerektiğine, aşırı kaygı gibi olumsuz davranışların çocukların  gelişimini doğrudan etkileyebileceğine dikkati çeken Avşaroğlu, zihinsel  yetersizliğe sahip çocuğu olan anne ve babaların kaygı düzeylerinin belirlenmesi  için araştırma yaptıklarını kaydetti. Zihinsel engelli çocuğu olan anne ve babaların çocuklarıyla birlikte  sosyal ortamda (misafirlik, alışveriş merkezleri, lokanta) geçirdikleri zamanda  yaşayabilecekleri anlık kaygı ile sürekli yaşadıkları kaygı düzeylerinin  incelendiğini belirten Avşaroğlu, çocukları özel eğitim kurumuna devam eden 315  ebeveynin kaygı düzeylerini araştırdıklarını ifade etti.

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ HAKKINDA BİLGİ ALIN

Araştırma sonucunda, annelerin kaygı durumlarının babalara göre yüksek  olduğunun görüldüğünü söyleyen Avşaroğlu, “Annelerin çocuklarının varlıkları,  gelişim özellikleri ve yaşamdaki çabalarını desteklerken daha kaygılı olmaları  onların çocuklarını yetiştirme çabası verirken belirsiz durumlar ve güvensiz bir  çevre ortamından daha fazla etkilenmeleriyle açıklanabilir” dedi.

“ANNE VE BABALAR KAYGI DÜZEYLERİNİ KONTROL ETMELİ”

Kaygılı tutumun ve etkileşimin çocuğun gelişimini ve çocukla sağlıklı  iletişimi olumsuz etkilediğini belirten Avşaroğlu, şunları kaydetti: “Araştırmamızda aşırı kaygının kendini anlatmaya çalışan çocuğa destek  olmadığı gibi çocuğun içe kapanık ya da saldırgan tepkiler geliştirmesine neden  olduğu ortaya çıktı. Zihinsel yetersizliğe sahip çocuğu olan aileler daha  koruyucu oluyor. Bu da onları sürekli kaygılı olmaya itiyor. Bu tür çocuklar da  yaşıtları ve sağlıklı çocuklar gibi gelişimlerini rahat yaşamalıdır. Bu süreçte  aile eğitiminin önemi karşımıza çıkıyor. Özellikle anne çocuk iletişiminde  sevginin tutuma dönüşmesi ve sağlıklı bir etkileşim için etkinlikler yapılarak  annelerin kaygı düzeyleri azaltılabilir. Anne babaların hem durumsal hem de  sürekli kaygı düzeylerini kontrol edebilme becerisi geliştirmeleri gerekir.  Kaygının zamanla bireyin davranışı haline dönüşebileceği düşünüldüğünde destek  alınmalıdır.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al