AŞERME NASIL ATLATILIR?

AŞERME NASIL ATLATILIR?

Formsante

Hamilelik döneminizde beslenme şeklinizin değişip, dengesizleşmesi çok normal bir süreçtir..

 


Aşerme çoğu hamileliklerde 7–16 haftaları arasında sürerken, nadir durumlarda daha uzun süre devam ettiği de gözlenebilir. Hamilelik döneminizde beslenme şeklinizin değişip, dengesizleşmesi çok normal bir süreçtir.

Vücudunuzda artan hamilelik hormonlarına bağlı olarak, 5. haftanızda değişimler yaşamaya başlasınız. Özellikle östrojen hormonunuzun artışıyla birlikte, koku hassasiyetiniz de artar. Tat alma duyularınız değişir.

Bazı besinleri arzulama veya reddetme isteğinizin nedeni budur. Mide bulantılarınız da (Hiperemezis) bu süreçte başlayabilir. Sabah bulantıları ile de sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu durum 13. haftanızın sonuna kadar sürebilir. Hamilelik döneminizde ilgi ve alaka isteğiniz, yaşadığınız duygusal problemler, aşermenizin uzamasına neden olabilir. Sabah yataktan kalkmadan önce yiyebileceğiniz bir kaç grisini, leblebi ya da ekmek bulantınızı azaltarak, midenizin rahatlamasını sağlar.

KUSMA NÖBETLERİ

Aşırı kusmanız, vücut sıvınızın dengesinin bozulmasına yol açarken, vitamin emilimi, tuz miktarında eksiklik ve kan şeker seviyesinde değişikliklere de neden olabilir. Vücut ısınız düşer ve tehlike yaratabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolünde tedaviniz gerekir.

BESLENME TÜYOLARI


Tercih etmediğiniz, sizde isteksizlik yapan besinler, vücudunuzun temel besin kaynakları arasında yer alıyorsa, bir şekilde bu açığı kapatmanız gerekir. Örneğin; etli besinler mide bulantınıza neden olursa, yerine baklagiller, peynir, yumurta, balık yiyebilirsiniz. Hamilelik döneminde süt de, genellikle anne adaylarının istemediği besin grubunda yer alır. Bunun yerine yoğurt, ayran eklenebilir, ara sıra sütlü tatlılar yiyebilirsiniz veya sütün içerisine organik kakao, tarçın ekleyerek lezzeti değiştirerek tüketmeye çalışabilirsiniz.

PİKA NEDİR?


Pika, yenilebilir olmayan sabun, macun, gazete, toprak, kil, buz parçaları gibi maddeleri yeme arzusudur. Genelde vücudunuzda olması gereken demir eksikliği ile ilgilidir. Demir eksikliği için, kırmızı et, yumurta, mercimek, bulgur, tarhana çorbası, yulaf, ceviz, fındık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Yine kuru meyveler, magnezyum açısından zengin besinlerdir.

DÜZENLİ EGZERSİZİN FAYDALARI


Düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız, mide sıkıntılarınıza iyi gelecektir. Canınızın istediği besinleri, porsiyon miktarlarını ayarlayabildiğimiz ölçüde yiyebilirsiniz. Tek çeşit beslenmemeye, her besin grubundan seçim yapmaya dikkat etmelisiniz. Böylece ihtiyacınız olan besin öğelerini tamamlamış olursunuz. Canınız tatlı çektiğinde kuru meyveler, sütlü tatlı, meyve tatlısı, bitter çikolata yiyebilirsiniz, fakat bu besinleri tüketmek için gündüz ara öğün saatlerini tercih etmenizde fayda vardır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al