Artrit kadınlarda daha çok

Erciyes Üniversitesinde Dünya Artrit (eklem iltihabı) Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda, hastalığın 65 yaş öncesinde ve kadınlarda daha sık görüldüğü bildirildi.

Artrit kadınlarda daha çok

Erciyes Üniversitesinde Dünya Artrit (eklem iltihabı) Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda, hastalığın 65 yaş öncesinde ve kadınlarda daha sık görüldüğü bildirildi.

artritErciyes Üniversitesi Başhekimlik Salonu’nda düzenlenen ‘Artrit’ konulu toplantıda konuşan Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, "Artrit eklemin iltihabi bir hastalığı olup, eklemde şişlik ve ağrının en sık nedenlerindendir. Artritli hastalarda eklem şişliği ve ağrının yanısıra eklemde kızarıklık ve ısı artışı, en sık görülen belirtilerdir. Artrik tek hastalık değildir. Hareket sistemindeki birçok bozukluk, ‘Romatizma’ terimi altında incelenmekte olup, bu başlık yaklaşık 200 hastalığı kapsamaktadır. Genellikle yaşlı hastalığı olarak bilinen romatizma, yeni doğan bebeklerde bile görülebilir. Gerçekte hastaların 3’de 2’si 65 yaşından önce hastalığı geliştirtir ve kadınlarda daha fazla görülür. Artritin en sık nedenleri erişkinlerde osteoartrit, romatoid artrit, lupuf, fibromyaliji ve gut’ken, çocuklarda bilinmeyen artrit ve ailesel Akdeniz ateşidir" diye konuştu. Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel ise, Artrit’in tedavisinde doğru ve erken tanı ile uygun tedavinin önemini vurguladı. Düzenli egzersiz, ideal vücut ağırlığının korunması, stresten ve sigaradan uzak kalınması, düzenli uykunun hastanın yaşam kalitesini artıracağını da söyleyen Prof.Dr. Düşünsel, doktorların gereksiz tetkiklerden de kaçınmasını istedi, hastadan çok fazla tetkik istendiğini ve bu tetkikleri incelemenin bile çok zaman alacağını öne sürdü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Demir, erken tanı ve doğru tedavi sayesinde hastalık nedeniyle el ve vücutta oluşan eklem eğrilikleri ya da kamburlukların oluşmadığını belirtti.

TIP DIŞI YÖNTEMLERDEN KAÇININ

Dahili Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Soner Şenel ise, hasta ve hasta yakınlarını tıp dışı yöntemlere başvurmamaları konusunda uyardı. Sanal sitelerin, hastaları yanlış yönlendirdiğini iddia eden Doç.Dr. Şenel, Türkiye’de Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının en çok görüldüğü ilin Sivas olduğunu da belirterek aileleri erken tanı konusunda uyardı. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al