ARTIK PANİK OLMAYACAKSINIZ!

ARTIK PANİK OLMAYACAKSINIZ!

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Tek başınıza ev dışına çıkamıyor, açık ve kalabalık alanda dolaşamıyor musunuz? Duraklarda sıra bekleyemiyor, köprü üzerinde ya da trafikte daha doğrusu açık alanlarda dilediğiniz gibi bulunamıyor musunuz? Öyleyse dikkat. AGORAFOBİLİ PANİK ATAK olabilirsiniz...

 


Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı “ İyi Bak Kendine” yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE tv ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, “Agorafobili Panik Atak” enine boyuna masaya yatırılıyor.

Tekrarlayan ve beklenmedik anlarda ortaya çıkan panik ataklarıyla seyreden, hastanın sonraki ataklarla ilgili beklenti korkusu yaşayıp, kaçınma davranışı sergilediği bir bozukluk olarak tanımlanan panik bozukluk, tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürüyor.

Öyle ki panik bozukluk eğer agorafobili ise yani açık alan korkusu var ise bireyde, hayat onun için yaşanmaz hal alır adeta. NPGRUP uzmanlarının gündeminde bu gece AGORAFOBİLİ PANİK ATAK olacak. Etiler Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Gökmoğol, Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden psikolog Yıldız Burkovik, hastalığa dair herşeyi mercek altına alıyor.

 - Panik bozukluk nedir?

- Panik bozukluk ile panik atak arasındaki fark vak mı?

- Panik atak bir hastalık mı?

- Beklenmedik bir anda ve yerde neden ortaya çıkar.

- Fiziksel belirtileri neler?

- Psikolojik belirtileri var mı?

- Nasıl tanı alır?

- İlk müracaatlar nereye yapılır? Zaman önemli?

-Panik bozukluğu olan çoğu kişinin belirli bir derecede agorafobisi olur mu?
- Çok ağır agorafobisi olanlar nasıl davranır?

- Seyrek de olsa evden çıkmak tümüyle bazıları için imkansız mı?

- Yatışması ile tedavi edilmesi aynı şey mi?

- Panik bozukluğun temelinde korku nasıl bir yere sahip?

- Panik hastalarında en çok yaşanan korkular neler?

- Panik bozukluğun bir ön evresi var mı?

- Panik bozukluğun başlama yaşı kaç?

- Panik ataklar ile panik nöbetler aynı şey mi?

- Nöbetleri önceden fark etmek mümkün mü?

- Yüksek kaygı ve panik arasında nasıl bir bağlantı var?

- Panik bozuklukta öğrenilmişlik söz konusu mudur?

- Panik bozukluğu yaşayanlarda intihar eğilimleri görülüyor mu?

- Panik atakların psikolojik belirtilerinden neler?

- Atakların geldiği yerler kişiye göre farklılık gösterir mi?

- Alkol ve maddenin panik bozuklukta başı çektiği söylenebilir mi?

- Atağı başlayan kişi ne yapmalı?

- Hangi kişilik tiplerinde daha sık görülür?

- Panik bozukluk yaşayanlar bastırmak için ne gibi şeylere yönelirler?

- Tedavide neler yapılıyor?


- İlaç tedavisinin yanı sıra başka hangi seçenekler var... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat’a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30’dan sonra ÜLKE TV’ ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al