Artık okuyoruz!

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, kişi başına üretilen kitap sayısının 6,4 olduğunu belirterek, bu verinin, "Türkiye kitap okumuyor" şeklindeki algıyı yıktığını söyledi.

Artık okuyoruz!

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, kişi başına üretilen kitap sayısının 6,4 olduğunu belirterek, bu verinin, "Türkiye kitap okumuyor" şeklindeki algıyı yıktığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl Türkiye'de 42 bin 626 yeni kitap basıldı. kitapYeni yazılıp basılan 42 bin 626 kitabın, 14 bin 726'sını edebiyat ve retorik, 14 bin 542'sini toplum bilimleri, 2 bin 826'sını din, 2 bin 867'sini tarih ve coğrafya, bin 933'ünü psikoloji, 651'ini dil ve dil bilimi, 656'sını doğa bilimleri ve matematik, 2 bin 104'ünü teknoloji, bin 420'sini güzel sanatlar ve 901'ini genel konularda yazılan eserler oluşturdu. Daha önce basılan eserlerin yeni baskıları dahil üretilen tüm kitap adedi ise 480 milyon 257 bin 824 olarak belirlendi. Bu kitapların 187 milyonu ücretsiz ders kitabı olarak dağıtıldı. E-kitap satışlarında da geçen yıla göre yüzde 100'ü aşan bir büyüme görüldü. 2011 yılında yayımlanan e-kitap sayısı bin 314'ken, geçen yıl bu rakam 2 bin 928'e yükseldi.

"YETERLİ DEĞİL AMA..."

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, yeni basılan kitap (başlık) sayısı konusunda Türkiye'nin dünyada 13, sektör büyüklüğü sıralamasında da dünyada 15. sırada bulunduğunu belirtti. Türkiye'de üretilen kitap sayısı nüfusa bölündüğünde, kişi başına 6,4 kitap düştüğünü kaydeden Kocatürk, "Bir şehir efsanesi var, 'Türkiye'de 10 kişiye 1 kitap düşüyor' diye. İşte bu rakamlar bu efsaneyi alt üst ediyor. 'Türkiye kitap okumuyor' efsanesi yanlış. Türkiye kitap okuyor. Sektör her yıl yüzde 13-15 büyüyor. Türkiye ekonomisi dünyada 17. sırada, yayıncılık sektörü olarak biz ise 15. sıradayız. Demek ki Türkiye ekonomisine göre dünyada daha iyi bir yerdeyiz. Yayıncılık, esnaflık işi olmaktan çıkıp endüstri haline geliyor. Uluslararası fuarlara katılıyoruz, Türk Edebiyatı'nın Dışa Açılım Programı (TEDA) ile Türk edebiyatı eserleri yabancı dillere çevriliyor. Üretim artıyor, sektör büyüyor" şeklinde konuştu. Kocatürk, üretilen kitap sayısının yüzde 30'luk kısmını "sınavlara hazırlık kitapları"nın oluşturduğunu belirterek, bu durumun sektörü beslediğine işaret etti. Türkiye'nin potansiyeli açısından bakıldığında rakamların yeterli olmadığını anlatan Kocatürk, şöyle devam etti: "Sektör büyüklüğü açısından Almanya 8 milyar 255 milyon dolar civarındayken biz 1,5 milyar dolar civarındayız. Bizimle aşağı yukarı aynı nüfustaki Almanya ile mukayese ettiğimizde oldukça gerideyiz."

"KİTABEVİ SAYISI AZALIYOR"

Kocatürk, resmi istatistiklere göre Türkiye'de kitap satışı yapan yer sayısının 6 bin civarında olduğunu ancak gerçek kitabevi sayısının bin 300'ü geçmediğini ifade etti. Ders kitaplarının ücretsiz dağıtılmasının kitabevi sayısının azalmasında etkili olduğunu dile getiren Kocatürk, şunları söyledi: "Ders kitaplarının ücretsiz dağıtılması doğru bir işti ancak bunun kitapçıları baypas ederek yapmak yanlıştı. Uyarılarımıza rağmen bu yapılmadı ve bu uygulama 10 bin civarında kitapçının kapanmasına neden oldu. Çocukların kitapçılarla bağı koptu. Gerçek kitabevi sayısı Türkiye'de bin 300 civarında. Geçmiş yıllarda nahiyelerde bile kitapçıların olduğu düşünülürse bugün bazı illerimizde bile kitabevi yok ki ilçelerde olsun. Bu arada alışveriş merkezlerinde modern kitabevlerinin açılması gibi olumlu gelişmeleri de unutmamak gerekir." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Harvard Üniversitesi’nden psikolog Dr. Martha Stout, Yanı Başınızdaki Sosyopat isimli kitabında bir sosyopatİ ele veren 10 işareti açıkladı. Bir sosy
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Randevu Al