ARTIK Kİ KALBİ VAR

ARTIK Kİ KALBİ VAR

AFP

ABD'de bir hastaya özel durumlarda uygulanan kalp nakli yapıldı. Hayatına iki kalbiyle devam edecek.

 


Sen Diego'daki Thorton Hastanesi'nde 36 yaşındaki Tysons Smith'e yapılan operasyonu ilginç kılan hastanın kendi kalbinin yanına diğer kalbin nakledilmesi.

Nadir ve özel durumlarda uygulanan bu kalp naklinin tıp dünyasındaki ismi heterotopik kalp nakli. Alıcının kalbi çıkarılmaksızın vericiden alınan kalp alıcının kalbinin yanına dikiliyor.

Tysons Smith adlı hastanın da sağlık durumu kalbinin çıkarılmasına izin vermedi. Bu yüzden diğer kalp Smith'in kalbinin sağ yanına dikildi.

Ameliyatıyla ilgili bilgi veren Dr. Michael Madani, "Hastanın durumu standart nakli kabul etmeyecekti. Çünkü akciğer basıncı diğer kalbi kabul taşımayacak kadar yüksekti. Şimdi her iki kalp de mükemmel uyum içinde çalışacak dedi.

DEZAVANTAJLARI OLAN BİR YÖNTEM

Heterotopik kalp nakli ameliyatları dünyada uzun zamandır yapılmıyor. Hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Akdeniz Üniversitesi Kalp Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Beyazıt, "Dezavantajları var. Hastanın takibini zorlaştırıyor. Akciğer basıncı yüksek olan hastalara uygulanıyor. Alıcı ve verici arasında uyum olmadığı için hastanın kalbini de korumak gerekiyor." dedi.

Beyazıt, bu gibi durumlarda uygun kalp bulunana kadar suni kalplerin kullanımının yaygınlaştığını da söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al