ARTIK HAYAL DEĞİL

ARTIK HAYAL DEĞİL

A.A

Hastaların, hasarlı organlarının,  kendilerinden alınan hücrelerle yeni baştan oluşturulan organlarla değiştirilerek  tedavi edilmesi artık hayal olmaktan çıktı.

 


ABD “Ulusal Sağlık Kurumu” ile ABD “Ulusal Diyabet ve Sindirim ve  Karaciğer Hastalıkları” adlı kurumlarının desteğiyle yapılan bir araştırma,  hastaların işlevini kaybetmiş organlarının, kendi hücreleriyle yeni baştan  üretilmiş organlarla değiştirilerek başarıyla tedavi edilebileceğini gösterdi.

İngiltere'nin en saygın tıp dergilerinden Lancet'te yayımlanan araştırma,  6 yıl önce kendi vücutlarından alınan hücrelerden üretilen idrar yolu  organlarının nakledildiği 5 çocuğun organlarının tüm işlevlerini yerine  getirdiğini ve hastalarda hiçbir önemli yan etkiye rastlanmadığını gösterdi.

ABD'li doktorlar, geçirdikleri bir trafik kazası sonucu idrar yolu  organlarını kaybeden yaşları 10 ila 14 olan 5 Meksikalı erkek çocuğa, dünyada ilk  kez yapılan bir uygulamayla, kendi hücreleriyle oluşturulan idrar yolu organları  nakletmişti.

İdrar kesesindeki idrarın vücuttan atılmasını sağlayan ve ince bir tüp  olan idrar yolu organının hasar görmesi durumunda, daha önceki uygulamalarda  “greft” adı verilen vücudun diğer bölgelerinden alınan dokularla bu organın  işlevini görebilecek bir organ yapılıyordu. Ancak bu uygulamanın başarı oranı  yüzde 50'inin altında kalıyordu.

Yeni uygulamada hastaların idrar kesesinden alınan mektup pulu  büyüklüğündeki bir parçadaki hücreler, önce bir laboratuvarda büyüme hızlarını  artıracak özel bir karışımın içine konularak bekletiliyor. Daha sonra hücreler,  yeni organın iskelesini oluşturacak küçük bir tüpe yerleştiriyor. Kendi kendine  erime özelliğine sahip ameliyat ipiyle aynı malzemeden üretilmiş, küçük bir ağdan  oluşan bu tüpün dış kısmı kas hücreleri, iç kısmı ise yüzey (lining) hücreleriyle  kaplanıyor.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletindeki “Wake Forest Üniversity School of  Medicine” adlı tıp okulundan Cerrahi Bilimler Profesörü Anthony Attala, yaptığı  açıklamada bundan sonraki süreci “katlı bir pastayı fırına vermeye”  benzetiyor.

Laboratuvarda üretilen yapının hastaya nakledilmeden önce bir inkübatörde  haftalarca bekletildiğini belirten Attala, bu işlemin, hücrelerden oluşturulan  yapının kurulu olduğu iskeleden ayrılarak, yerini hastaların hücrelerinden oluşan  yeni idrar yolu organına bırakmasını sağlamak amacıyla yapıldığını kaydetti.

Araştırmayı değerlendiren bilim adamlarından, Avustralya'daki Bond  Üniversitesi doku mühendisliği uzmanı Parick Warnke “Nakledilecek organların  laboratuvarda yetiştirilmesi düşüncesi artık bir bilim kurgu değil” diye  konuştu.

İngiltere'deki, “University College of London” adlı üniversitenin,  Onarıcı Tıp Biyoişlemleme Bölümü Başkanı Christ Mason da araştırma hakkında  yazılı bir açıklama yayımladı.
Mason, yaptığı açıklamada, “Bir organ veya doku tedavi edilemeyecek  ölçüde hasar gördüğünde veya travmatik olarak işe yaramaz hale geldiğinde, ne  ilaçlarla ne de mekanik cihazlarla hastayı eski sağlığına kavusturamazsınız”  ifadelerine yer verdi. Mason, vücut organlarının bilimden istifade ederek baştan  oluşturulmasının tıpta ulaşılacak en son nokta olduğunun altını çizdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al