ARTIK EMİN OLACAKSINIZ!

ARTIK EMİN OLACAKSINIZ!

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Bazı kişiler bir türlü emin olamazlar. Bir işi yapıp yapmadıklarından, yaptılarsa doğru yapıp yapmadıklarından daima şüphe ederler. Bu durum hem o kişiyi hem de yakınları için adeta bir eziyete dönüşür. Artık üzülmeyin. İyi Bak Kendine bu akşam ki yayınında "KONTROL TAKINTILARINI" mercek altına alıyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de," KONTROL TAKINTILARI " enine boyuna masaya yatırılıyor.

Bu kişiler çekmeceleri, kapıları, dolapları, tüpü, elektrikli cihazları kapatıp kapatmadıklarını kendilerine sorup dururlar. Şüpheden kurtulmak için de dönüp kapılara bacalara tekrar bakarlar. Temizlik takıntıları olanlar yıkanıp paklanmaktan dolayı her yere geç kalırlar, şüphe ve kontrol takıntıları olanlar ise pencerelere, sobalara, doğalgaza bakmaları bitmek bilmediği için evden çıkamazlar.

NP Etiler Polikliniği'nden Doktor Hakan Erkaya ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Zehra Erol, takıntıyı her yönüyle irdeliyor. 

- Takıntı nedir?
- En çok görülen takıntılar nelerdir?
- Takıntı beyinde hangi alandan kaynaklanır?
- Burada ailenin yetişme tarzının etkisi var mıdır?
- Hangi tutumlarla karşılaşanlarda bu durum bir risktir?
- Birlikte görüldüğü diğer durumlar hangileridir?
- Şüphe ve kontrol takıntıları kimlerde daha fazla görülür?
- Bu kişiler neden bir türlü emin olamazlar?
- Bunlar bir işi yapıp yapmadıklarından mı şüphe duyarlar doğru yapıp yapmadıklarından mı?
- Bu kişiler için çekmeceler, kapılar, dolaplar ne anlama gelir?
- Şüpheden kurtulmak için ne yaparlar?
- Evden çıkarken pencereleri kontrol ederler mi?
- Bu kişiler ailece davetlere misafirliklere gidebilirler mi?
- Bu kişilerin beyinleri neden sürekli felaket senaryoları üretirler?
- Hırsızlar konusunda senaryo kurarlar mı?
- Öğrenciyse sınavları nasıl geçer?
- Erken tadavi istemenin yararı nedir?
- Yatkın kişiler var mıdır?
- Genetik yatkınlık sözkonusu mu?
-Tedavisi ve terapisi nasıl?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al