ARTIK DOKTORLAR DA İÇİNİ DÖKÜYOR

ARTIK DOKTORLAR DA İÇİNİ DÖKÜYOR
Paylaş:

Kaynak: smh.com.au Çeviri: Ayda Çayır / NP GRUP


Amerika'da yapılan bir çalışmada doktorların şahsi mevzulara çok fazla girdikleri, sağlıkla ilgili sorunları göz ardı ettikleri ve konsültasyon süresini boşa harcadıkları ortaya çıktı.

New Yorklu pratisyen hekimlere yapılan vizit konuşmaları kaydedildi. Kayıtların üçte birinden fazlası doktorların aile üyeleri, yaşam koşulları, sağlık problemleri, politik kanaatleri ve mesleki etkileşimleri hakkında en az bir yorumu içeriyordu.

Çalışmada ayrıca doktor bildirimlerinin %85'inin hastaya yarar sağlamadığı ve %11'inin konsültasyona ters düştüğü görüldü.

Araştırmacılara göre, doktorların yorumları mantığa dayanmıyordu, vizit gündeminden kopuk, hastadan çok doktorun ihtiyaçlarına odaklıydı.

Vakaların sadece %14'ünde doktorun açıklaması hastanın sorusuna cevap niteliğindeydi. Konuşmanın akışı içerisinde hastanın sorunu bir daha ele alınmıyordu.

NSW Üniversitesi'nden Nick Zwar'a göre, doktorlar çoğu zaman başka çıkış yolu bulamadıkları için, içlerini hastalarına döküyor olabilirler.

Uzmanlara göre pratisyen hekimler güçlü iletişim becerilerine sahip olmalı ve her vakayı kendi özgün şartları içerisinde değerlendirmeli. Sağlık hizmetlerinin kalitesi açısından hastalar üzerinden deşarj olmak yerine, mesleğe odaklanmak gerçekten önem taşıyor.