Deprem Travma Psikolojisi

Arkadaşlık ağrı kesicilerden daha etkili

Yapılan bir araştırma çok sayıda arkadaşa sahip olmanın morfinden daha etkili bir ağrı kesici olduğunu ortaya koydu.

Arkadaşlık ağrı kesicilerden daha etkili

İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde araştırmalar yapan bilim insanları, daha fazla sayıda arkadaşa sahip olanların, acıya daha dayanıklı olduğu keşfetti.

Uzmanlar, araştırmada insan vücudunda salgılanan, doğal ağrı kesici özelliğine sahip olan endorfin hormonu üzerine yoğunlaştı.

Oxford Üniversitesi'nde Deneysel Psikoloji dalında doktorasını yapan Katerina Johnson, daha önce yapılan araştırmalarda endorfinin insanlar ve hayvanlarda sosyal bağlar oluşturmaya katkısının ele alındığını söyledi. Johnson, teoriye göre, sosyal ilişkilerin  endorfinin beyindeki opioid reseptörlerine ulaşmasıyla pozitif duyguları geliştiğini ifade ediyor.

Bu teoriyi denemek isteyen araştırmacılar, endorfinin tüm morfinlerden daha fazla ağrı kesici özelliği olmasından yola çıkarak çalışmalarına başladı.

Araştırmacılar yaşları 18 ile 34 arasında değişen deney grubuna yaşamları ile ilgili çeşitli sorular yöneltirken, fiziksel acı testi de uyguladı.

NE KADAR ARKADAŞ, O KADAR AZ ACI

Yapılan testler sonucunda, daha fazla arkadaşa sahip olan katılımcıların, acıya karşı daha dayanıklı olduğu keşfedildi.

Johnson sonucun oldukça ilgi çekici olduğunu söylerken, daha önceki araştırmalarda endorfin sisteminin, psikolojik bozukluklar üzerinde de etkili olduğunun ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Bu sonucun, depresyona giren insanların hayattan zevk alamaması,  sosyal hayattan geri çekilmesi gibi sorunların da sebebi olabileceği kaydedildi.

Araştırmada daha fit bir vücuda sahip olan insanların da sosyal ilişkilerinin daha zayıf olduğunu ortaya çıktı. Katerina Johnson, bu sorunun, daha fazla egzersiz yapan insanların, arkadaşlarına daha az ayırmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Bu da sık antrenman yapan insanların, sosyalleştiklerinde salgıladıkları endorfini egzersiz yaparken de salgıladıkları için daha az sosyal olması anlamına geliyor.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al