Arkadaşlık ağrı kesicilerden daha etkili

Yapılan bir araştırma çok sayıda arkadaşa sahip olmanın morfinden daha etkili bir ağrı kesici olduğunu ortaya koydu.

Arkadaşlık ağrı kesicilerden daha etkili

İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde araştırmalar yapan bilim insanları, daha fazla sayıda arkadaşa sahip olanların, acıya daha dayanıklı olduğu keşfetti.

Uzmanlar, araştırmada insan vücudunda salgılanan, doğal ağrı kesici özelliğine sahip olan endorfin hormonu üzerine yoğunlaştı.

Oxford Üniversitesi'nde Deneysel Psikoloji dalında doktorasını yapan Katerina Johnson, daha önce yapılan araştırmalarda endorfinin insanlar ve hayvanlarda sosyal bağlar oluşturmaya katkısının ele alındığını söyledi. Johnson, teoriye göre, sosyal ilişkilerin  endorfinin beyindeki opioid reseptörlerine ulaşmasıyla pozitif duyguları geliştiğini ifade ediyor.

Bu teoriyi denemek isteyen araştırmacılar, endorfinin tüm morfinlerden daha fazla ağrı kesici özelliği olmasından yola çıkarak çalışmalarına başladı.

Araştırmacılar yaşları 18 ile 34 arasında değişen deney grubuna yaşamları ile ilgili çeşitli sorular yöneltirken, fiziksel acı testi de uyguladı.

NE KADAR ARKADAŞ, O KADAR AZ ACI

Yapılan testler sonucunda, daha fazla arkadaşa sahip olan katılımcıların, acıya karşı daha dayanıklı olduğu keşfedildi.

Johnson sonucun oldukça ilgi çekici olduğunu söylerken, daha önceki araştırmalarda endorfin sisteminin, psikolojik bozukluklar üzerinde de etkili olduğunun ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Bu sonucun, depresyona giren insanların hayattan zevk alamaması,  sosyal hayattan geri çekilmesi gibi sorunların da sebebi olabileceği kaydedildi.

Araştırmada daha fit bir vücuda sahip olan insanların da sosyal ilişkilerinin daha zayıf olduğunu ortaya çıktı. Katerina Johnson, bu sorunun, daha fazla egzersiz yapan insanların, arkadaşlarına daha az ayırmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Bu da sık antrenman yapan insanların, sosyalleştiklerinde salgıladıkları endorfini egzersiz yaparken de salgıladıkları için daha az sosyal olması anlamına geliyor.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al