Arkadaş sayısı buna bağlı

London Business School ve Virginia Üniversitesi bilim insanları arkadaş çevresi büyüklüğünün sosyoekonomik duruma bağlı olduğunu saptadı.

Arkadaş sayısı buna bağlı

London Business School ve Virginia Üniversitesi bilim insanları arkadaş çevresi büyüklüğünün sosyoekonomik duruma bağlı olduğunu saptadı.

arkadaslikBazı insanlar küçük ama daha derin arkadaş grupları tercih ederken, diğerleri çok daha fazla tanıdığa sahip olmak istiyor. Amerikalıların diğer kültürlere göre çok geniş bir arkadaş çevresi var, özellikle de Facebook’ta. Ayrıca mali durum da arkadaş sayısı üzerinde etkili olabiliyor.

DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

İyi zamanlarda arkadaşların daha az yardımı ihtiyacı vardır ki bu da daha geniş bir arkadaş çevresiyle ilgilenmeyi kolaylaştırıyor. Oysa parasal sıkıntı çekildiği zamanlar ilişkileri ayakta tutmak pahalıya mal olabilir diyor araştırmacılar. Tabii bu durumda kültürel farklılıklar da önemli. Doğu Avrupa ülkelerinde veya yoksul ülkelerdeki arkadaşlık anlayışı zengin bölgelerdekinden farklıdır diyor uzmanlar. Zengin ülkelerdeki geniş arkadaş çevresine karşın yoksul ülkelerdeki dostluk çevreleri daha küçük ama daha kalitelidir. Amerikalılar ve Batı Avrupalılar daha çok seyahat ediyor veya başka bir ülkede yaşıyorlar, ki bu da hep yeni dostluklar demek. Bununla birlikte yeni arkadaşlıkların kalıcı olup olmadığı kesin değil, kırsal ve kentte yaşayanlar arasında da farklılıklar var. Kırsalda yaşayanlar birbirlerine daha bağlı ve herkes birbirini tanırken kentlerde tam tersi bir durum söz konusu. Arkadaş gruplarının dinamiği ayrıca diğer faktörlere de bağlı. Mesela yaş önemli. Yaşlılıkta bedensel etkinlikler azalıp, dinlenme daha ilginç hale geldiği için arkadaşlar seçilerek azalıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al