ARAŞTIRMADA ŞOK SONUÇ

ARAŞTIRMADA ŞOK SONUÇ

A.A

Türkiye'de şiddet üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçları herkesi şaşırttı. İşte o araştırmanın sonuçları.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer  Yılmaz, Türkiye'de yapılan bir araştırmanın, erkeklerin yüzde 44,9'u eşinin kusuru halinde ona şiddet uygulamayı bir hak olarak gördüğünü otaya çıkardığını  belirtti.

Ege Üniversitesi (EÜ), EÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi,  Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bornova Belediyesi tarafından  düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddet Sempozyumu", Bornova Belediyesi Nikah  Salonu'nda başladı.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada,  "Kadınların eşitlik temelli haklarını, devletin kurucusu sayesinde dünyadaki bir  çok ülkeden önce elde eden Türkiye'de, kadına yönelik şiddet olayları yaşanıyor  olması üzüntü verici" dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, Birleşmiş Milletler (BM) Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi'nde,  "İster kamusal, ister özel yaşam alanında olsun fiziksel, cinsel ve psikolojik her türlü acı veren veya verebilecek olan, ruhsal  çöküntüye yol açan ve kadını ekonomik özgürlüklerden yoksun bırakan eylemlerin  şiddet olarak tanımlandığını" anlattı.

Devletin her şeyden önce kadının zorla başkasına bağımlı hale  getirilmesine yol açacak tutumları önlemesi gerektiğini, AB ve ABD de dahil  dünyada kadına yönelik şiddetin olmasının Türkiye'deki şiddeti maruz  gösteremeyeceğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bizi Türkiye ilgilendiriyor ve Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre,  erkeklerin yüzde 44,9'u eşinin kusuru halinde ona şiddet uygulamayı bir hak  olarak görüyor. Yine erkeklerin yüzde 66'sı evde kendisini mutlak otorite olarak  görüyor ve yüzde 64'ü de evde karı ile kocanın anlaşmazlığı halinde kadının  kocasıyla tartışmaması gerektiğini düşünüyor.

Şiddeti önlemenin en etkin yolu eğitimden geçiyor. Ancak, şiddetin  önlenmesi için eğitimden kastımız, diplomadaki yükseköğrenim değil, eğitimin  günlük yaşamda içselleştirilmesidir. Ne yazık ki, yükseköğrenim gören kadınlar da  şiddet görüyor ve bunun sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıca yapılan  araştırmalar, Türkiye'de kadına yönelik şiddetin doğuda, batıdan daha fazla  olduğu görüşünü doğrulamıyor. Türkiye'nin her yerinde kadın şiddet görüyor."

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sami Aksoy ise  şiddetin dünyada tarih boyunca, güçlü olanın gücü üzerinden karşısındakine  üstünlük kurması şeklinde süregeldiğini belirtti.

Prof. Dr. Aksoy, "İnsan sahip olduğu gücü ancak eğitimle kontrol altına  alabilir. Onun için bizim, kadınımızı da erkeğimizi de eğitmemiz, insanlara  haklarını ve bu haklarını nasıl kullanacaklarını öğretmemiz gerekiyor" dedi.

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır da toplumda kadına yönelik  şiddetin, doğru olmayan bir şekilde örf ve adetlere sığınılarak var edildiğine  işaret etti.

Sındır, herkese ve her kesime eşit hizmet anlayışı ile hizmet  verdiklerini, ancak eşitsizlikle karşı karşıya olan kadınlar, yoksullar gibi  gruplara pozitif ayrımcılık uyguladıklarını sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al