Aralıklı Oruç, Keto Diyeti Nedir?

2022'de Kilo Vermek İçin En İyi Diyet Hangisi? Kilo vermeye kararlı olan insanlar, şaşırtıcı bir dizi moda diyet ve hızlı kilo verme planları ile karşı karşıyadır. Aralıklı Oruç ve Keto Diyeti Nedir? büyük ölçüde ne yemeyi sevdiğinize ve kişisel yaşam tarzınıza en iyi neyin uyacağına bağlıdır.

Aralıklı Oruç, Keto Diyeti Nedir?

Beslenme uzmanları HealthDay Now'a verdiği demeçte, aralıklı oruç, Keto diyeti, Tam 30 Programı ve Akdeniz diyeti gibi yeme kalıplarını ve diyet planlarını tartanların iki temel gerçeği akıllarında tutmaları iyi olur.

İlk olarak, sizin için doğru olan diyet, büyük ölçüde ne yemeyi sevdiğinize ve kişisel yaşam tarzınıza en iyi neyin uyacağına bağlıdır. Dr. Fairfax, Va'daki George Mason Üniversitesi'nde beslenme ve gıda araştırmaları başkanı Lawrence Cheskin, "Bu diyetlerden herhangi birini, bir hafta boyunca yapacaksanız ve sonra her zamanki gibi işinize geri dönecekseniz, işe yaramaz."

İkinci olarak, herhangi bir diyet veya beslenme düzeni, yalnızca gün içinde ve her gün yaktığınızdan daha az kalori alıyorsanız kilo vermenize yardımcı olacaktır. İyi bir kilo verme diyeti, sağlığınızı korumak için ihtiyacınız olan tüm besinleri içerecek, ancak kalorilerinizi sınırlayacaktır. Dallas'ta kayıtlı bir diyetisyen ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Caroline Susie, "Kalorik alımını ne zaman azaltırsak, kilo kaybını göreceğiz" dedi.

Uzmanlar, arkalarında en fazla bilime sahip iki yeme düzeninin, aralıklı oruç ve Akdeniz diyeti,  başlangıçta bir kilo verme aracı olarak tasarlanmadığını belirtti.

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç, insanların yalnızca günün belirli saatlerinde yemek yemesini veya haftanın belirli günlerinde kalori alımını büyük ölçüde sınırlamasını gerektirir. Susie, "Aralıklı oruç gerçekten bir an yaşıyor. Komik olan bu diyetin sonsuza kadar sürmesi. Aslında, birçok din uzun yıllardır aralıklı oruç tutuyor" dedi. "Bu diyetin sahip olduğu kadar eski ve tarihi değeri, şimdi gerçekten 15 dakikalık şöhretini yaşıyor."

"Güzel olan, sana ne yemen gerektiğini söylemiyor. Ne zaman yemen gerektiğini söylüyor. Listelerin büyük bir hayranı olmayan ya da planımda olan ya da olmayan biriysen, bu olabilir. senin için bir seçenek," diye devam etti Susie.

Cheskin, araştırmaların aralıklı oruç tutmanın insanların kilolarını ve tipik diyetleri yönetmelerine yardımcı olabileceğini gösterdiğini söyledi. Sadece sabah 7 ile akşam 7 arasında yemek yiyerek böyle bir beslenme düzenini takip ediyor. her gün.

"Muhtemelen işe yarıyor çünkü o kadar da zorlayıcı değil. Zamanın %100'ünde çok katı bir diyet planına bağlı kalmanız gerekiyorsa, çoğu insanın bunu uzun süre yapmayacağını ve zevk almayacaklarını biliyoruz.," dedi Cheskin.

Susie, bununla birlikte yeme bozukluğu olan kişilerin yemekle ilgili sorunlarını tetikleyebileceği için oruç tutmaktan kaçınmaları gerektiğini kaydetti.

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti arkasında en fazla bilime sahiptir ve kalp sağlığını korumanın bir yolu olarak lanse edilir - ancak yine de, kilo vermeyi amaçlamaz. Amerikan Kalp Derneği'ne göre diyet, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin mutfağına dayanıyor ve tipik olarak sebze, meyve, kepekli tahıllar, fasulye, fındık ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar açısından ağır. Düşük ila orta miktarda süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes hayvanları da yiyebilirsiniz.

Cheskin, "Sağlıklı bir diyet, ancak kilo vermek için tasarlanmamıştır." Dedi. "Akdeniz diyetine sahip ülkeler, diğer ülkelerden daha zayıf değiller. Sağlıklı yağlardan başka hiçbir şeyiniz yoksa, sağlıksız yağlar kadar kalorileri vardır. Bu iyi bir beslenme şeklidir, ancak onu kullanmak isterseniz." kilo vermek için yağ ve kalorileri de azaltmanız gerekir."

Susie, Akdeniz diyetinin birçok farklı kronik hastalıkla ilişkili iltihabı azalttığının gösterildiğini belirtti. Susie, "Bence bu harika bir yemek yeme yolu ve burada burada bir kadeh şarap içmeye de izin veriyor" dedi. "Sanırım benim favorim çünkü çok kapsayıcı."

Keto Diyeti

Keto diyeti, başka bir modaya uygun kilo verme planıdır, ancak Susie bunun o kadar da yeni bir kavram olmadığı konusunda uyarıyor. Susie, daha önce Atkins veya South Beach diyetlerinin adlarını kullanan "Bu diyet bir süredir var" dedi. "Gerçekten harika bir pazarlama müdürüne sahip olduğunu hissediyorum, çünkü bu diyet sık sık yeniden markalaştırılıyor."

Keto diyeti, yağ ve protein alımınızı artırırken, karbonhidrat alımınızı büyük ölçüde kısıtlar. Susie, amacın, "enerji için karbonhidrat yakmak yerine enerji için yağ yaktığınız metabolik bir durum" olan bir ketozis durumuna ulaşmaktır.

Cheskin, "Temel olarak vücudunuzdan diyette öncelikle karbonhidratlar yerine yağlardan çalışmasını istiyorsunuz" dedi.

Bununla birlikte, Keto diyeti bir kişi için zor olabilir.

Susie, "Oraya ulaşmak biraz acımasız olabilir," dedi ve diyete yeni başlayan insanların genellikle birkaç gün boyunca sisli, uyuşuk ve baş ağrısı hissettikleri "Keto gribi" yaşadıklarına dikkat çekti. Diğer yaygın yan etkiler uykunun bozulması ve kabızlıktır.

Susie, "Bu yiyeceklerden bazılarını çıkardığımızda, temel besinleri ve çok fazla lifi ortadan kaldırıyoruz" dedi ve bu da kabızlığa yol açabilir.

Cheskin, Keto'nun yağlara olan vurgusunun da kalbiniz için pek iyi olmadığını ekledi.

"Bazı yönlerden bu bir kalp krizi diyeti" dedi. "İstediğin kadar domuz pastırması ye, sadece patates yeme - peki, önleyici kardiyolojinin sana söylediğinin tam tersi olan bir diyet yiyorsun."

Cheskin, daha az yiyorlarsa insanlar Keto'da kilo verecekler, "ancak daha sağlıklı bir diyet kullanarak benzer miktarda kilo verirseniz muhtemelen daha fazla sağlık yararı elde edersiniz" dedi.

Susie, diyetin, genellikle besleyici ağırlıklar olarak kabul edilen fasulye veya az yağlı süt gibi yiyecekleri kesmenizi gerektirdiğini söyledi. Susie, "Bu yeme şeklinin sizi daha fazla taze meyve ve taze sebze yemeye teşvik etmesini seviyorum. Ancak klinik bir neden olmaksızın tüm bir kategoriyi şeytanlaştırmak, kırmızı bayrakların bazılarının ortaya çıktığı yer" dedi. "Alerjiniz yoksa, süt ürünlerinden kaçınmanız, neden fasulyeden kaçınmanız ve neden karmaşık karbonhidratlardan kaçınmanız gerektiğine dair klinik bir neden yok."

Cheskin, 30 diyetin tamamının "iltihabı azaltma eğiliminde olacağını ve yediğiniz kaloriye bağlı olarak kilo kaybına neden olabileceğini" söyledi. "Özellikle kilo vermeyi amaçlamamıştır, ancak kesinlikle bunun için kullanılabilir. Spor beslenme uzmanları tarafından tasarlanmıştır."

Cheskin, ilk 30 günden sonra, insanların diyetlerinden çıkardıkları fasulye gibi şeyleri yeniden sunmaya başlayabileceğini söyledi.

En iyi diyet: Yaptığınız diyet

Ancak uzmanlar, bu tür kısıtlayıcı diyetlerin çoğu için sürdürülmesi zor olabileceğini ve insanların zamanla vagondan düşme eğiliminde olacağını söyledi.

Susie, yeme düzeninin oldukça basit olduğunu söyledi:

- Biraz fındık eklenmiş düşük şekerli Yunan usulü yoğurttan oluşan bir kahvaltı.

- Öğle yemeği, yanında salata, dilimlenmiş salatalık veya kiraz domates gibi sebzeler bulunan tam tahıllı ekmek üzerine bir sandviçtir.

- Öğleden sonra bir parça meyve ve bir parça peynir atıştırması.

- Yarım tabak meyve ve sebze, çeyrek tabak yağsız et ve çeyrek tabak patates gibi kompleks karbonhidrat içeren bir akşam yemeği - "Patatesleri severim" dedi Susie.

Susie, onun için hile günü diye bir şey olmadığını söyledi.

Susie, "Bütün yiyeceklerin sığabileceğine büyük bir inancım var. Bir şeyi özlüyorsam, bu özlemi onurlandıracağım ve ne olursa olsun az miktarda alacağım" dedi. "Dışarıda yemek yersem ve biri birkaç lokma tatlı paylaşmak isterse, bu beni vazgeçirmez. Bir sonraki öğüne geçer geçmez planıma geri döneceğim veya abur cubur."

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Limon balsamı, milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir bitkidir. Limon Balsamı endişe, stres, depresyon, uykusuzluk, kabızlık, hazımsızlığa iyi ge
  • COVID-19 rutinleri alt üst etti, ancak kilo vermek hala mümkün. Kendilerini tartan kişilerin kilolarını düşük tutma olasılıklarının daha yüksek olduğu
  • Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arının soktuğu bölgedeki oluşan şişliği azaltmak için bir buz torbası yardımıyla kompres yapılabilir. Arı sokmasında; K
  • Bilimsel araştırmalar hijyen alışkanlıkları sayesinde pek çok enfeksiyon hastalığının önlenebileceğini gösteriyor.
  • Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Ancak olasılığa işaret edebilecek erken gebel
  • Randevu Al