Ara vermeden öğrenmek başarıyı düşürüyor

Sydney'deki New South Wales Üniversitesi psikologlarından Soren Ashley ve Joel Pearson'un araştırmalarına göre ara vermeden öğrenmek başarıyı düşürüyor.

Ara vermeden öğrenmek başarıyı düşürüyor

Sydney'deki New South Wales Üniversitesi psikologlarından Soren Ashley ve Joel Pearson'un araştırmalarına göre ara vermeden öğrenmek başarıyı düşürüyor.

Bilim insanları bundan öğrenilen bilgilerin kısa vadeli bellekten uzun vadeli belleğe geçişini engelleyen bozukluğu sorumlu tutuyorlar. Proceedings of the Royal Society dergisindeki araştırma yazısına göre, bir saatlik ara bile bu bozukluğu önleyebiliyor. Bilim insanları üç gruba ayırdıkları 31 öğrenciden, önlerindeki ekran üzerinde görülen noktacıkların sağdan sola mı yoksa soldan sağa mı hareket ettiklerini çok kısa sürede yanıtlamalarını istemişler. Standart grup iki öğrenme birimi arasında bir saatlik mola verirken, ikinci grup hiç ara vermeden çalışmış.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Kontrol grubu ise sadece bir öğrenme birimini tamamlamış. Çalışmanın başarısı ertesi gün ölçüldüğünde ara vermeden çalışan grubun çok daha az doğru yanıt verdiği görülmüş. Fakat ara vermeden çalışan grupta buna rağmen reaksiyon süresi yavaşlamamış. Bilim insanları bu deneylerden, ara vermeden çalışanlarda ekrana bakmanın yorgunluk yaratmadığını, buna karşın öğrenilenlerin uzun vadeli belleğe doğru aktarılmadığı sonucunu çıkardılar. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al