ANTİDEPRESANLAR VE ETKİLERİ

ANTİDEPRESANLAR VE ETKİLERİ

Bugün gazetesi

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarına konferans veren Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ilaçlar ve yan etkileri konusunda önemli bilgiler verdi.

 

 
Salondaki dinleyicilerin soruları üzerine antidepresanların yan etkilerini anlatan Tarhan, her ilacın kimyasal bir silah olduğuna dikkat çekti. "Silahı doğru amaçla kullanırsan zararlıyı yok eder. Hastalığı yok eder. Yanlış kullanırsan faydadan çok zararı olur" diyen Tarhan, gereksiz kullanımdaki yan etkiler konusunda şaşırtıcı bilgiler verdi. Antidepresanların erkeklerde 'beni kısırlaştırmaya mı çalışıyorlar?' tedirginliğine sebebiyet verdiğini aktaran Tarhan, hastalarda ise antidepresanların maniyi tetiklediğine vurgu yaptı.

İlacı kullanan bazı kişilerin rastgele önüne gelene aşık olduğuna dikkat çeken Tarhan, hastalardan şu örnekleri verdi: "Tüpçüye aşık olmuş kız. Baktım hanım hanımcık örtülü bir kız tüpçüye aşık olmuş. İlacı kestik düzeldi. Kızın elinde değil. Öyle bir işadamı biliyorum. Antalya'ya gitmişti ilacı aldıktan sonra hemen orada bir Rus ile tanışmış doğru nikah dairesine gidiyor. Yanındaki şoförü aradı hemen ilacı kestik nikah dairesine gitmesini önledik. Antidepresanlar bağımlılık yapmıyor ama aileyi yıkıyor. Masum ilaçlar değil bilinçli kullanılması lazım" diye konuştu.

"HİPERAKTİF ÇOCUKLAR VÜCUT AŞIRI ÇALIŞTIĞI İÇİN DURAMIYOR"

Okul çağı çocuklarındaki dikkat eksikliğinin sorulması üzerine Prof. Tarhan, hiperaktivitenin bir hastalık olduğunu söyledi. Beynin ön bölgesinde dikkati sürdürmeyle alakalı furontal alanlarda dofomin eksikliği bulunduğu bilgisini veren Tarhan, "Beyin yeterli miktarda üretemiyor.

Özellikle zorlandığı zaman matematik çalışırken, beynin diğer kısımları beynin ön bölgesine yardım etmeye çalışıyor. Vücut aşırı çalıştığı için duramıyor, kıpır kıpır oluyor çocuk." dedi. Hiperaktif çocuklardan örnekler veren Tarhan, "Sıraların arasında dolaşan düz duvara tırmanan odaya girerken kapının üzerinden atlayarak girmiş. Kalorifer borusuna tırmanıyor çocuk motor takmış gibi. Elinde değil. Kafasında 58 dikiş olan çocuk biliyorum ben" ifadelerini kullandı.

"SİGARA İLACIN ETKİSİNİ AZALTIYOR"

Tarhan, sigaranın ilacın vücutta tamir etkisini geciktirdiğini yine bir hasta üzerinden örnek vererek açıkladı. Daha önce kafasını sağa sola vuran, herkese saldıran şizofren bir hasta hastanedeki tedavinin ardından iyileştiğini belirten Tarhan, şöyle konuştu: "Hastanede yatarken sigarayı günde yarım paket veriyorduk. Fazla verdiğin zaman sigara ilaç metabolizmasını hızlandırıyor. Enzimi uyardığı için ilacın vücuttan hızla atılmasını sağlıyor. Tedavi ettik çıktı.

Birkaç hafta sonra tekrar geldi. İlaçları veriyor musunuz. Baktık ciddi şekilde veriyorlar. Ama ilaç kan değerleri düşük çıktı. İlacı alıyor aile bilgili bir aile hasta ilacı aldığı halde yüksek çıkıyor kan düzeyi ayaktan kan düzeyi hızla düşüyor. Bunun bir sebebi vardır bunu araştırın dedim. Dışarı çıktığı zaman her kasabanın bir delisi vardır herkes bir şey ikram eder ya. Buna herkes sigara ikram ediyormuş. Günde 4 paket sigara içiyormuş. O sigara yüzünden alınan ilaçlar hızlı vücuttan atılıyor. Bunun üzerine yakınlarına sigara içirtmedik bir daha gelmedi yatış yok."
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al