Antidepresanı bırakınca neler oluyor?

Antidepresanı bırakınca neler oluyor? Mutsuz olan kişiler, sıkça antidepresana başvuruyor. Peki, antidepresanların kişiyi bağımlılığa sürüklediğini biliyor muydunuz?

Antidepresanı bırakınca neler oluyor?

Antidepresanı bırakanca ne oluyor

Günümüzde antidepresan kullanımı oldukça yaygınlaştı. Araştırmalara göre ABD'de 13 yaşından itibaren insanların %12’si antidepresan kullanmaya başlıyor. Mutsuz olan kişiler, sıkça antidepresana başvuruyor. Peki, antidepresanların kişiyi bağımlılığa sürüklediğini biliyor muydunuz?

Webtekno’dan Ceyda Bıyıklıoğlu’nun haberine göre; günümüzde insanlar, her zamankinden daha fazla depresyon belirtileri gösteriyor. Depresyondan kurtulmak için antidepresan ilaç alan bireyler, aslında kendilerine daha çok zarar veriyor olabilirler çünkü yeni yapılan bir çalışma, uzun süreli antidepresan kullanımının kişide bazı yan etkiler oluşturabileceği konusunda bireyleri uyarıyor. Araştırmacılar, antidepresan bağımlısı kişilerin ilaç kullanmayı bıraktıkları zaman bağımlılık semptomlarına benzer bir şey gösterdiklerini savundu.

“ELBETTE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI İLE AYNI ŞEY DEĞİL”

Chicago’dan 3 araştırmacı, bu konuda yapılmış olan 6 yıllık çalışmaları gözden geçirdi. Yapılan incelemelere ve deneylere göre uzun süredir antidepresan kullanan bir kişi, aniden antidepresan ilaçlarını almayı bıraktığında baş ağrısı, uykusuzluk, ajitasyon, ishal, anksiyete, yorgunluk ve grip benzeri semptomlar gösterebilir.

Uzmanlara göre doktorların ilacı son çare olarak görmesi gerekiyor:

“'Antidepresan devam sendromu' olarak bilinen durum, elbette uyuşturucu bağımlılığı ile aynı şey değil çünkü burada kişiler, ilaçların dozajını yüksek alarak kendine zarar vermeye çalışmıyorlar.”

“UZUN SÜRELİ KULLANIMDA SİZİ VE HAYATINIZI TEHLİKEYE ATAR”

Araştırmacılar, doktorların genellikle antidepresanları çok kolay ve sık yazığını savunuyor. Doktorların hastalarla terapi yapmak yerine onlara direkt ilaç tedavisi uygulamasının doğru olmadığını savunan araştırmacılar, antidepresan kullanımının kişinin sağlığını tehlikeye attığını söylüyor.

Araştırmacılar ayrıca "Birçok insan, depresyon veya kaygısını sürekli olarak ilaç kullanıp en az indirgemeye çalışıyor. Böyle güvende olduklarını düşünüyorlar, bu durumu anlıyorum fakat antidepresanlar asla kalıcı bir çözüm değildir. Aksine uzun süreli kullanımda sizi ve hayatınızı tehlikeye atar" ifadelerini kullanarak antideprasan kullananları uyardılar.

AFP

Paylaş:Bu yazıya 6 yorum yapıldı.
 • cihan yazdı:

  10mg bır antedeprasan bırakıtım ama basımda böyle bir uyusma dengesızlık gıbı garip şeyler oldu neden bilmem ama sanırm bıraktıgım için ama bırakmakta fayda var sanırım


 • Kadir yazdı:

  Bende yaklaşık 3 yıldır kullanıyordum sonra yavaş yavaş bıraktım fakat beynimin içinde sanki çanlar çalıyor uyuşmalarda var tâbi ne zaman düzene girecek bekliyorum


 • Nizam yazdı:

  Citoles 10 kullanıyordum 5 e düşürdüm aniden kestim cinsellik sorunum oldu sertleşme bozukluğu ereksiyon olmama neyden hocam


 • Nizam yazdı:

  Citoles 10 kullanıyorum kuraktım cinsel isteksizlik sertleşmeme oldu ne yapmalıyım


 • Büşra yazdı:

  Zestat 15mg kullanıyodum bir seneye yakındır kendi ilacımda var oda citoles 15 mg fakat zestatı azaltarak bıraktm ve aşırı halszlk iştahszlk ve mide bulantısı var arada xanax kullanıyorum sizce doğrumu ve bu semptomlar ne zaman geçer?


 • Nizam sana sana ulaşabilirim yazdı:

  Nizam kardeş bende citoles kullanıyordum kademe kademe bıraktım. Sana bir kaç sorum olacak sana nasıl ulaşabilirim


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
 • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
 • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
 • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
 • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
 • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
 • Randevu Al