Antidepresan aşık ediyor

Stres, maddi sıkıntı, aşırı yorgunluk gibi şikayetlerden, hekim bilgisi dışında ya da doz aşımı yaparak “antidepresan” kullanarak kurtulmak isterken, kendinize ilgi gösterenlere “aşık” olma eğilimi gösterebilirsiniz.

Antidepresan aşık ediyor

Uzmanlar, kontrolsüz alınan antidepresanların duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan “mani”  hastalarında ilgi gösterene “aşık” olma durumunun gözlendiği uyarısında bulunuyor.


Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, insanların aşırı çalışma temposu, maddi geçimsizlik, sosyal yaşamdan  uzaklaşma gibi nedenlerle ruhsal sıkıntı yaşayabildiğini söyledi. Bu tür  sıkıntılarla baş edilirken, hekim bilgisi halinde kullanılan antidepresanların  faydalı olduğunu ifade eden Tarhan, ancak gereksiz ve aşırı antidepresan  kullanımının sakıncalı olabildiğini belirtti.

Türkiye'nin 2010 yılında “35 milyon kutu antidepresan ilaç tükettiğini”  dile getiren Tarhan, “ Türk Eczacılar Birliği'nin rakamlarına göre 2007'de 27  milyon 573 bin kutu antidepresan tüketilirken, son üç yıldaki yüzde 21'lik artış  uzmanları endişelendiriyor” dedi.

“ÇİZGİNİN ÜZERİNE ÇIKINCA MANİK DURUM ORTAYA ÇIKIYOR”
        
Tarhan, kontrolsüz kullanılan antidepresanların “mani” hastalığına yol  açtığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Depresyonu tedavi ederken çizginin üzerine çıkınca manik durum ortaya  çıkıyor. Manide duygu yoğunluğu yaşandığı için kişi kendisine ilgi gösterenlere  aşık oluyor. Bu toplumsal bir sıkıntıdır. Bu durum evli insanların da başına  geliyor. Örneğin, bir hanım kendisine müzik dersi verene aşık olup, evden  kaçmıştı. Sonra birden 'ben ne yapıyorum' dedi ve ilacın etkisiyle bu durumu  yaşadığı ortaya çıktı.

Birçok meslektaşım, hastası aşık olup boşanma dilekçesini verdikten sonra  'hastaya iyilik mi yaptım kötülük mü' bunu sorguluyor.”

KİŞİYE GÖRE İLAÇ ÖNERİSİ

Mani'nin, antidepresanın göz ardı edilen yan etkilerinden biri olduğuna  dikkati çeken Tarhan, ilaç genetiğini dikkate alınarak hastanın kan düzeyinin  ölçülmesi ya da yakın takip altına alınması gerektiği uyarısında bulundu.

“Kişiye göre ilaç verilirse, bu durum yaşanmaz. Mani halinde duygusal  karar verme mekanizması bozuluyor. Kişi 'eşimi sevmiyorum ayrılacağım' diyor.  Bunun gibi duygu durum değişikliklerine antidepresanların kullanımında  karşılaşılıyor. Antidepresan bırakıldığında ise bu durum normale dönüyor.  İlaçlar, kimyasal silahtır ve doğru kullanılmadığında zarar verir.”
        
REÇETESİZ ALINABİLMESİ, ANTİDEPRESAN KULLANIMINI ARTIRIYOR
        
Ağrı kesici ve antibiyotikten sonra Türkiye'de en çok antidepresan  kullanıldığını aktaran Tarhan, “antidepresanlar reçetesiz de alınabildiği için  hekim dışında çevreden öneri şeklinde de kullanılabiliyor. Bu da antidepresan  kontrolsüz antidepresan kullanımını artırıyor.

Tarhan, antidepresanların alışkanlık yapmadığını, ishale neden  olabildiğini ve kimi zaman da kalp ritim bozukluğu ile yüksek tansiyona yol  açabildiğini söyledi. Her antidepresanın yan etkilerinin farklı olabildiğini  ifade eden Tarhan, tedavinin kişiye göre ilacın yan etkilerine göre düzenlenmesi  gerektiğine dikkati çekti.

KONTROLSÜZ ANTİDPRESAN AŞIK EDER - HÜRRİYET

KONTROLSÜZ ANTİDEPRESAN AŞIK EDİYOR - MİLLİYET

ANTİDEPRESANLAR AŞIK EDİYOR - HABERTÜRK

ANTİDEPRESANLARDAKİ BÜYÜK TEHLİKE - SAMANYOLU

ANTİDEPRESAN AŞIK EDİYOR - BUGÜN

ANTİDEPRESANLARA DİKKAT - MYNET


    

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al