Deprem Travma Psikolojisi

Antibiyotik Türkiye'de etkisiz

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre Türkiye, bilinçsiz kullanım nedeniyle antibiyotiğin bakteriye karşı etkisiz kaldığı 3 ülkeden biri oldu.

Antibiyotik Türkiye'de etkisiz

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre Türkiye, bilinçsiz kullanım nedeniyle antibiyotiğin bakteriye karşı etkisiz kaldığı 3 ülkeden biri oldu.

antibiyotik Uzmanlar reçetesiz antibiyotik kullanımına karşı uyarıyor... Dünya sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırması Türkiye’nin bakterilerin antibiyotik direncinin en yüksek olduğu ülkeler arasında hemen hemen tüm bakteri türlerinde ilk 3 sırada yer aldığını ortaya çıkardı. Bakteri direncinin artmasının AIDS’den bile tehlikeli olduğunu açıklayan WHO, ‘büyük küresel tehdit’ uyarısında bulundu. Uzmanlar ise WHO’nun raporuna ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: * Prof. Dr. Münir Buke (Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı): “Ülkemizde malesef ilaçlarımız çok eskiden beri kullanıma uygun kullanılmıyor. Bir insanın lüzumsuz şekilde antibiyotik kullanımı vücudumuzdaki o hastalığı yenen mikroba karşı direnç oluşturmasına sebep oluyor. Direnç kazanan mikroorganizma bir başkasında hastalık yaptğı zaman o hastalığın tedavisi de güç olmaktadır. Antibiyotikler malesef en çok kullanılan ilaçların başında gelmektedir. Hastalığın viral mi bakteriyel mi olduğunun doktor tarafından teşhis edilip, uygun antibiyotiğin doğru dozda ve yeterli sürede verilmesine dikkat etmeliyiz.” ‘KULLANIMI KISITLANDIRILABİLİR’ * Prof. Dr. Önder Ergönül (Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı- mikrobiyoloji uzmanı): “Antibiyotiğe karşı muazzam direnç gerçekleşmiş durumda. Buna karşı herkese düşecek görevler var. Hükümet ya da yönetim düzeyinde reçetesiz antibiyotik kullanımı kısıtlandırılabilir. Hastalar Ağrı kesici alır gibi antibiyotik almamaları konusunda eğitilmeli.” * Dr. Süleyman Uraz (İstanbul Florence Nightingale Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroentereoloji uzmanı): “Viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullandığımız zaman antibiyotik vücudunuzdaki hastalık yapmamış bakterilere karşı direnç oluşturur. Bu bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlarla mücadele edemeyiz. Böylece gerekmediği zaman kullanılan antibiyotiğin gerektiği zaman işe yaramama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.” MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al