ANTİBİYOTİK BIRAKILMALI

ANTİBİYOTİK BIRAKILMALI

Habertürk

Tüm dünyada ve Türkiye’de gereksiz antibiyotik kullanımı o kadar had safhadaki. Gelecekte bu alışkanlık bırakılmalı.

 


Sağlık otoriteleri bunu engellemek için pek çok çalışma yapıyor, karar alıyor. Özellikle Türkiye’de bu kararlar henüz yeterli değil.

Ülkemizde gereksiz antibiyotik kullanımın en önemli nedeni eczanelerden reçetesiz antibiyotik satışı.
İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi KLİMİK Derneği Antibiyotik Direnci İzleme Grubu Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Neşe Saltoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün, Bu yıl ki ‘’Antibiyotik Farkındalık Günü teması olarak  gelecek yıllar için güvenli ilaç kullanımı olarak belirlediğini söylüyor.

Antibiyotiklere çoklu dirençli mikroorganizmaların oluşumunu önlemeye yönelik politikaların tüm dünyada hayata geçirmek hedeflendi.

Antibiyotik en sık kullanıldığı alanın  birinci basamak olduğunu belirten Prof.Neşe Saltoğlu, özellikle ağızdan kullanılan (tablet, kapsül gibi) antibiyotiklerin daha sık  yazıldığını belirtiyor

Bu basamakta uygunsuz bir kullanımın söz konusu olma nedeni hasta sayısının fazlalığı ile hekimin zamanının yetersiz olması, gerekli ayırıcı laboratuar tetkiklerin yapılamayışı sonuçta gerekmediği halde hastanın antibiyotikleri kullanmasının nedeni olmaktadır. Prof. Neşe Saltoğlu, uygunsuz antibiyotik kullanımında en  önemli bir diğer nedeni ise şöyle açıklıyor.

Hastanın antibiyotiklere reçete yazılmadan da ulaşabiliyor olması. Şüphesiz uygunsuz kullanma sorunu hastanelerde de görülebilmektedir. Hastanelerde gereksiz kullanımı önleme amaçlı bazı antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından onaylanması sonucu yapılan çalışmalarla bir grup antibiyotiğin kullanımına sınır getirmek mümkün oldu. Bununla birlikte onay dışı antibiyotiklerde belirgin bir şekilde artış olduğu söylenebilir.

Gerekli tetkiklerin yapılmadan antibiyotik başlanması bunun önemli bir nedeni olduğunu ifade eden Prof. Saltoğlu, bir başka gereksiz kullanımın da cerrahi uygulanan hastalarda tek doz alması gereken bir antibiyotiğin 2 veya 3 güne kadar devam edilmesi olarak açıklanabileceğini kaydediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al