Ansefalit hastalığı 5 yılını unutturdu

22 yaşındayken Ansefalit hastalığına yakalanan Georgia Lee, hastalık nedeniyle son beş yılını unuttu.

Ansefalit hastalığı 5 yılını unutturdu
Paylaş:

Hastalığın nasıl başladığını anlatan Georgia, iki hafta boyunca baş ağrısı çektiğini söyledi. Ağrı kesicilerin işe yaramadığını anlatan Georgia, bir gün erkek arkadaşına anlamsız bir mesaj atmasıyla durumu fark etmeye başladığını dile getirdi. Bir gün sonra bir tuhaflık olduğundan şüphelenen babası, Georgia'yı hastaneye götürdü. Doktorlar ilk başta menenjit olduğunu sandılar, ancak nöbet geçirdikten sonra ansefalit teşhisi konuldu.

Nöbet geçirdikten sonra hastanede Georgia'ya yaşı sorulduğunda, 17 yaşında olduğunu söyledi ve 17 yaşından sonrasını hatırlamadığı fark edildi.

Olayın üstünden bir yıl geçtikten sonra bile Georgia hala kendisini 23 yaşından daha küçük hissettiğini söylüyor. Hafızası tamamen geri dönmedi, üniversite okuduğunu hatırlamıyor. İyileşme sürecinde birçok arkadaşını her gün ziyaret ediyor, toplu taşıma kullanımı ve bazı günlük görevleri yeniden öğrenmeye çalışıyor. Lee, 18 yaşındayken girdiği ehliyet sınavını da hatırlamadığı için sınava tekrar girmesi gerekiyor.

Hastalığı, ilişkisini de etkiledi. Erkek arkadaşını tekrar tanımaya çalışan Georgia, "Başlarda o da bu konuyla ilgili gergindi ama bana geçmişimizi anlatarak, fotoğrafları göstererek yardımcı olmaya çalışıyor" diyerek yaşadıkları süreci anlattı.

Hafızasını kaybetmesinin yanında Georgia'nın tat ve koku alma duyularında da virüsten sonra değişiklikler meydana geldi. "Neredeyse hiç koku almıyorum, eskiden nefret ettiğim her şeyi yiyorum" diye anlatıyor yaşadığı değişiklikleri.

Georgia'nın ansefalitisinin sebebi ise uçuğun neden olduğu herpes simpleks virüsü. Virüs, dudağından boğazına geçerek oradan beyninde iltihap oluşturdu. Ansefalitin her yıl dünya çapında yaklaşık 500 bin kişiyi etkilediğini tahmin ediliyor. Bu vakaların yaklaşık 6 bini İngiltere'de yaşanıyor.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: