Anneye Bağımlılık Tedavisi

Daha dünyaya gelmeden yani anne karnında başlayan ve doğduktan sonra da güçlenerek devam eden anne sevgisi, bazı çocuklarda aşırıya kaçarak bir bağımlılığa dönüşmeye başlayabiliyor.

Anneye Bağımlılık Tedavisi

Günümüzde oldukça sık rastlanan bu durumun en önemli nedeni ise ailelerin -özellikle de annelerin- çocuklarına karşı çok fazla ilgi göstermesi ve onları hiçbir konuda yalnız bırakmak istememesidir. Zamanla bu durum öyle bir noktaya geliniyor ki çocuklar anneleri olmadan herhangi bir şey yapmamaya -aslında yapamamaya- başlıyorlar. Kendi kendine bir şeyler başarma duygusunu tadamayan ve bu sebeple özgüvensiz büyüyen çocukların hayatlarında gelecek dönemlerde büyük problemler ortaya çıkabiliyor.

Anneye Bağımlı Çocuklar Nasıl Davranır?

Anneler tarafından oldukça samimi gibi görülen bu durum gün geçtikçe anne ve çocuğun hayatını zorlaştırmaya başlıyor. İlk olarak özgüven eksikliği nedeni ile arkadaş bulmakta sorun yaşayan ve yalnızlık çeken çocuklar, okul çağlarına geldiklerinde daha da büyük sorunlar yaşıyorlar. Okula uyum sorunu, okul fobisi, arkadaş edinememe, aşırı çekingenlik ve utangaçlık yaşayabiliyorlar. Annesiz kalmaya hiç alıştırılmamış olan çocuk, okula başladığında büyük bir tökezleme yaşayarak uyum sorunu çekmeye başlıyor. Anneye karşı kendini bağımlı hisseden çocuklar için psikologlar tarafından anneye bağımlılık tedavisi uygulanmakta ve geçte olsa çocuklara özgüven aşılanmaya çalışılmaktadır.

Çocuklara Özgüven Aşılama Yöntemleri

Anne ve babaların asli görevleri, çocuklarını hayata hazırlamak ve toplum için sağlıklı bireyler yetiştirmek olmalıdır. Her ne kadar güzel ve duygusal görünse de bu durum büyük bir özgüven sorunu oluşturmakta ve ileri yaşlarda daha büyük psikolojik sorunların doğmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple anne babalar çocuklarının da birer birey olduklarını unutmamalıdır. Onlar da herkes gibi gelecekte kendi hayatlarını kuracak, topluma karışacak ve özgür iradesi ile hareket edecek olan bireylerdir. Sosyolojik değişikliklere ayak uydurarak çocuklarınızı günümüz şartları ile yetiştirmek en doğrusu olacaktır. Bu sayede özgüven sorunu yaşamayan ve kendisine güvendiği için gurur duyduğunuz çocuklar yetiştirebilirsiniz. Eğer çocuğunuzda böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden bir psikoloğa gitmenizi öneririz. Periyodik seanslar ile anneye bağımlılık tedavisi uygulanan çocuklar gün geçtikçe kendilerine daha çok güvenecek ve bu bağımlılık duygusundan kurtulacaklardır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanlar Facebook, Twitter, Instagram vb. ağlara aşinadır ve büyük kısmı düzenli olarak bu sitelerden birini veya birkaçını kullanmaktadır. Ancak kişi
  • Bağımlılık testleri; Alkol ve madde kötüye kullanımı sıklığının her geçen gün artması, bu alandaki laboratuvar değerlendirmelerinde de aynı ivmeyle il
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Koronavirüsten sonra dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor” dedi.
  • Ramazan bağımlılıkları etkiliyor mu? Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Bağımlılık davranışları Ramazan’da değişiyor!
  • Randevu Al