ANNEMİZ ÇOK DİZİ İZLİYOR

ANNEMİZ ÇOK DİZİ İZLİYOR

Milliyet

Dizi bağımlısı olan ailelerinin kendileriyle ilgilenmemesinden yakınan ilköğretim öğrencileri, evlilik programlarının da kaldırılmasını istedi

 


Ankara Yenimahalle’deki Orhan Eren İlköğretim Okulu ile Rize Kalkandere’deki Atatürk İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencileri, televizyon yayınlarıyla ilgili talep ve şikâyetlerini, yazdıkları mektuplarla RTÜK’e gönderdi. Öğrenciler, mektuplarında en çok ailelerinin dizi bağımlısı olmasından ve kendileriyle ilgilenmemesinden şikâyet etti. Televizyonlarda yalnızca kendileri için değil, aileleri için de eğitici programların yayımlanmasını isteyen ilköğretim öğrencileri, ailelerinin çok fazla televizyon izlemesinden ve bu nedenle kendilerine vakit ayırmamasından yakındı.

‘Bizi dikkate almıyorlar’

“Ailede herkesin bir dizisi var” diyen çocuklar, anne ve babalarının onlarla daha fazla ilgilenmesi için RTÜK’ün dizileri kaldırıp yerine belgesel ve eğitici programlar koymasını isteyerek, “Büyüklerimiz televizyon bağımlısı oldular. Bizi dikkate almıyorlar. O yüzden dizileri kaldırın, yerine belgeseller koyun. Dizilerin yerlerine belgesel ve eğitici programlar koymazsanız evlerde akşam sohbeti diye bir şey kalmaz. Anne babalarımız televizyon kötü diyorlar ama şimdi kendileri televizyon bağımlısı oldular” dedi.

Mektuplar arasında çocukların en çok dile getirdikleri bir diğer istek de televizyonlarda yayımlanan evlenme programlarının kaldırılması oldu.

Kulağına küpe olsun!

Bazı programların “çok terbiyesiz” olduğunu belirten öğrenciler, şiddet içeren filmleri “psikolojilerini bozduğu için” ekranlarda görmek istemediklerini kaydetti. Televizyon kanallarında şiddetli, vurucu, kırıcı, küfürlü ve çocuklara uygun olmayan filmler ve diziler yayımlandığını anımsatan çocuklar, “Senden bu tür film ve dizilerin yayınlanmamasını istiyorum. RTÜK amca, bu yazdıklarım kulağına küpe olsun” dedi.

Çocuklar okula gidemeyen arkadaşlarını da düşünerek televizyonlarda ders öğreten programların daha çok yayımlanması dileğinde bulundular. Sihirli, büyülü dizilerin de kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden çocuklar, bu tür yapımların kendileri için kötü örnek oluşturduğunun farkındalar.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al