'Annemi sevmediğimi hissediyorum'

"Annemi hiç sevmediğimi hissediyorum böyle bir şey olabilir mi? Annemin de beni ve kardeşlerimi sevmediğini düşünüyorum. "

'Annemi sevmediğimi hissediyorum'
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

 

 

SORU Annemi hiç sevmediğimi hissediyorum böyle bir şey olabilir mi? Annemin de beni ve kardeşlerimi sevmediğini düşünüyorum. Çok bencil ve çıkarcı geliyor bize. Sonra bunları düşündüğüm için utanıyorum ama bizi sevmediğin düşünüyorum. Sürekli kendisiyle ilgilenilsin, hediyeler alınsın, ilgi gösterilsin istiyor. Çok yoruldum nasıl davranacağımı bilmiyorum. CEVAP Kan bağı olanlar arasında sevgi bağının da olduğu/olması gerektiği kabul edilir. Kesin olarak böyle bir kural olmasa da, toplumsal değer yargılarımıza göre böyledir. Annenizin bu özellikleri kendinizi bildiniz bileli varsa, kişilik yapısı olarak değerlendirmek gerekir; sonradan ortaya çıktıysa bir bozukluğa bağlı olabilir. Annenizin bu durumunun ve çevresindeki insanları nasıl etkilediğinin farkında olmasını sağlamak, gerekirse tedavi planlamak için bir psikiyatriste götürülmesi uygun olur. SORU 4 ay önce ofiste panik atak hastalığı geçirdim ve hastaneye gittiğimde bu hastalık hakkında hiçbir bilgim yoktu ve tanımıyordum. Doktorlar genç yaşta nasıl gerçekleşebilir bilir diye şaşırdılar ki çok neşeli bir insanım sürekli gülerim etrafımdakiler mutlu olur. Fakat çok düşünür ve bazı şeyleri kafama haddinden fazla takarım. Şuan 6 aylık bi tedavim var. Sizce kalıcı mıdır bu hastalık? CEVAP Panik bozukluğunun en sık görüldüğü yaşlar yirmili yaşlardır. Panik bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olan veya çıkmasını engelleyen bir kişilik yapısı yoktur. Panik bozukluğu kronik olarak süren bir bozukluk değildir. Tedaviyle düzelebilir, fakat tekrarlama olasılığı yüksektir. Tekrarlamasını önlemek ve kalıcı iyilik sağlamak için ilaç tedavisiyle birlikte psikoterapinin de uygulanması gerekir. SORU 24 yıldır süren bir evliliğim var. Evliliğimin ilk 2 senesinden sonra eşim beni aldattı sonra kendi itiraf etti çok yalvardı af diledi ona ikinci bir şans verdim. Çocuğum için aradan yıllar geçti ama ben hala unutamadım unutmuş gibi yaptım. Bu da beni çok yıprattı ona karşı cinsel yönden hiç bir şey hissetmiyorum. CEVAP Yaşadığınız olay herkeste farklı tepkilere yol açabilir. Yirmi iki yıldır eşinizle ilgili olarak böyle bir sorun yoksa, genel tutum ve davranışları iyiyse, ikinci şans verdiğiniz için unutmanız beklenir. Unutamama, olaydan ne kadar çok incindiğinizi ve kırıldığınızı gösterir. Bu olayın etkisini azaltmaya yönelik olarak bazı psikoterapi teknikleri vardır ve yararlı olabilir. Bu kadar süre birlikte bir yaşam sürdüğünüz için belki bunun düzeltilmesi daha kolay olabilir.