Annem çok güzel bir bayan

Annem çok güzel bir bayan

Annem çok güzel bir bayanAysel Edirne- 17 yaşında öğrenciyim. Arkadaşlarımda gazetenizi görerek yazmak istedim. Ben henüz adet olmadım. Arkadaşlarım kendi özel durumlarını anlatınca bende bir şeyler uyduruyorum. Ayın belli günlerinde inanılmaz boyutta agresif oluyorum. Tüm arkadaşlarımı kırıp geçiriyorum. Hala adet olmamam neye bağlı olabilir? 

- Adet görme kızlar için bir cinsel gelişim parametresidir.Adet görme zamanı ise genetik ve hormonal bir olaydır.Ergenlik dönemine girildiğinde meydana gelmesi en beklendik biçimidir ancak genetik geçiş ya da hormon seviyesi ile ilgili olarak  bazı gecikmeler anormali olarak algılanmamalıdır.Adet görmede gecikme bir yetersizlik duygusu yaratabilir.Bunun sonucunda cinselliğin bilişsel ve duygusal gelişimi de olumsuz etkilenebilir.Özellikle ailedeki diğer bayanlarda böyle bir gecikme olup olmadığına bakıldıktan sonra jinekolojik muayene ile nedenleri araştırılmalı gerekirse psikiyatrik yardım da alınmalıdır.Sık olmamakla birlikte özellikle depresyon ve kaygı bozukluğu şeklindeki şikayetlerde adet düzeni ile ilgili bozulmalarda klinik başvurularda göze çarpmaktadır.

 

Selam ben Tufan. 19 yaşındayım Ankara’da yaşıyorum. Annem 36 yaşında çok güzel ve çekici bir bayan. Ben anneme aşırı ilgi duyuyorum onun beğenisini çok önemsiyorum. Ona yakın olmaktan ve dokunup haz almaktan kendimi alıkoyamıyorum. Annem hala büyümedi diye düşünüyor ama bundan değil. Bit gün anneme bir yanlış yaparım diyerek korkuyorumda aslında. Kafam çok karışık bana yol gösterir misiniz?

- Çocukluk dönemine ait özel çatışmalar vardır.“Kastrasyon kaygısı”, “Ouidipus ve Elektra Kompleksleri”.Bu çatışmalar 0-6 yaş gelişiminde yaşanır.Sağlıklı çözümlenmediği takdirde karşı cinsten ebeveyne duyulan platonik ilgi yanlış duygu ve davranış yapılanmaları şeklinde ortaya çıkabilir.Özellikle erkek çocuklarında anneye bağımlılık tarzında şekillenebilir.Ergenlik döneminde karşı cinse ait ilk algınan figürlerde bize en yakın olanlardır.Ancak ensest eğilimlere kadar açıklanabilecek bir yelpazede en yakındaki figürleri seksüalize etme davranışı suçluluk duygusunu da beraberinde getirir.Kaygı çok yükseldiğinde ise dışa açılamayan seksüel ilgili sıkıntılı bir OKB yaşantısına dönüşebilir.Bu gibi durumlarda sıkıntının altında ezilmektense bir profosyonele başvurmak en sağlıklı çözüm olacaktır.

 

Lise birde okuyorum. Arkadaşlarım sürekli karşı cinsle ilgili espriler yapıp cinsel içerikli fıkralar anlatıyorlar. Sürekli birileriyle aşk yaşadıklarını anlatıyorlar. Bende birilerini gördüğüm zaman onlara ilgi duyup ıslandığım oluyor ama bunu aşk gibi görmüyorum. Aşk ve cinsellik arasındaki farklar nelerdir? 

- Ergenlik döneminde cinsellik en sık kullanılan büyüme mesajlarından biridir.Sıklıkla cinselliğin yeni tanışılan bir boyutu olan seks üzerinden büyüme mesajı kurgulanır.Seks ile ilgili öğrendiklerini birbirleriyle paylaşırlar ve çoğu zaman abartılı anlatımlarda olabilir.fanteziler gerçek yaşanmışlar olarak anlatılabilir.Bir üstünlük mesajı olarak verilebilir.Burada yanlış olan cinselliğin sadece seks olarak algılanıp tanımlanmasıdır.Aşk da seks de cinsel gelişimin birer boyutudur aslında.Aradaki fark aşkın daha çok duygu ağırlıklı olması seksin ise cinselliğin eyleme vuruk yönü olmasıdır.Aşk eyleme vuruk olarak sadece seks ile tanımlandığında ise budanmış olur çünkü karşı cinsle daha farklı paylaşımları içeren komplike bir yapısı vardır.

 

15 17 yaşlarında iki kız annesiyim. Bir süredir 15 yaşındaki kızım evde değil arkadaşlarında kalmak istiyor. Ablasına göre dişilik özellikleri daha fazla olduğu için zarar görmesini istemiyorum. Yardımcı olur musunuz? 

- Bu yaşlar anne babaların özellikle zorlandığı yaşlardır. Bu yaşlarda genç ebeveynleri beğenmez.Onların kuralları sıkıcı ve engelleyici gelir.Riskli davranışlara meyilli olurlar.Burada zarar göreceği korkusuyla gerçekleştirilecek engel koyma çabaları da ters teper.Dışa açılma yaşı olan bu dönemlerde çocuğumu kaybediyorum kaygısı ile hareket etme yerine onun ilgililerini tanımaya çalışmak,onu anlayabilme adına önemlidir.Kimlik tanımlamalarında abartıya kaçmadan cinselliklerini de kullanmaları da doğaldır.Sadece ilgi çekecek kadar güzel ve tercih edilecek kadar sosyal diye kaygılanmak çocuğunuzun karakter gelişimini engellemek olacaktır.Makul aile sınırlarını öğreten doğruyu bulmada yardımcı olan ebeveyn yapısı en verimlisidir.Biraz açacak olursak şunları söyleyebiliriz: Arkadaş grupları içinde yer almak çocuğunuzun kişilik gelişiminin bir parçasıdır,bunu önlemeye çalışmak kişilik gelişimini önlemek anlamına gelecektir.Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık ettiği değil arkadaş grubunun davranış normları daha önemlidir.”Ben sana güveniyorum ancak çevreye güvenmiyorum” gibi çelişkili mesajlar ciddiye alınmadığı,saygı duyulmadığı gibi algılamasına neden olabilir.Akıl vermek yerine destek olmaya çalışın o ihtiyaç hissettiğinde size danışacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al