ANNELERE EDİNBURGH TESTİ

ANNELERE EDİNBURGH TESTİ

Hürriyet

Bakanlık, annelerin doğum sonrası depresyona girip girmediklerinin belirlenmesi için ‘Edinburgh’ testi istedi.

 


Buna göre her anne, doğum sonrasında psikolojik açıdan doktoru tarafından değerlendirilecek ve ‘Edinburgh Depresyon Ölçeği’ne tabi tutulacak. Sonuca göre anneler gerekli hastanelere sevk edilecekler.

OBEZ ANNEYE ÖZEL BAKIM


Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi’ne göre ayrıca, tüm anneler doğum sonrası mümkün olduğu kadar kısa sürede hareketli hale gelmeleri konusunda cesaretlendirilecek.

Eğer anne obezse özel bakım uygulanacak. Anne ve ona eşlik eden yakınları, her zaman güler yüzle karşılanacak, anneye do􀄋um sonrasında HIV/AIDS danışmanlığı verilecek.
 
DEPRESYON ÖLÇEĞİ NEDİR?

Doğum sonrası dönemde depresyon yönünden riski belirlemek, düzeyini ve şiddet değişimini ölçmek amacıyla kullanılır. Doğum sonrası dönemdeki kadınlara uygulanır. Toplam 10 soru içermekte ve depresyonu ölçmektedir. Kısa ve anlaşılabilir olması nedeniyle uygulaması kolaydır ve kişiler kendi başlarına doldururlar. Türkiye’de yapılan çalışma sonucunda ölçeğin kesme puanı 12 olarak hesaplanmıştır. 12 ve üzerindeki değerleri alan anneler hastaneye sevk edilmelidir.

SORULAR

- Gülebiliyor ve olayların komik taraflarını görebiliyor musunuz?

- Geleceğe hevesle bakabiliyor musunuz?

- Bir şeyler kötü gittiğinde gereksiz yere kendinizi suçluyor musunuz?

- Nedensiz yere kendinizi sıkıntılı ya da endişeli hissediyor musunuz?

- İyi bir neden olmadığı halde korkuyor ya da panikliyor musunuz?

- Her şey giderek sırtınıza yükleniyor gibi mi geliyor?

- Mutsuz olduğunuz için uyumakta zorlanıyor musunuz?

- Kendinizi üzüntülü ya da çökkün hissediyor musunuz?

- Ağlıyor musunuz? Kendinize zarar verme düşüncesinin aklınıza geldiği oluyor mu?

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al