Anneler bebeklerin uykusuzluğundan şikayetçi

Uyku düzenine ilişkin yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de bebeklerin yüzde 72'si her gün uyku sorunu yaşıyor.

Anneler bebeklerin uykusuzluğundan şikayetçi

Uyku düzenine ilişkin yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de bebeklerin yüzde 72'si her gün uyku sorunu yaşıyor.

uykusuz_bebekAnnelerin yüzde 19'u bebeklerinin tüm gece sorunsuz uyumasını sağlarken; yüzde 9'u bebeği uyurken rahatsız edecek faktörleri yeterince bilmiyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Özellikle bebek gelişiminde çok önemli olan gece uykusunda yaşanan problem, beyin gelişiminde bazı sorunların oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Bebeklerin uyku problemi ve nedenlerine ilişkin araştırma, 0-3 yaş arasında çocuğu olan annelere anket yönetimi ile gerçekleştirildi. Araştırmada, Türkiye'de bebeklerin yüzde 72'sinin her gün uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kaldığı belirlendi. Araştırmaya göre, annelerin yüzde 19'u bebeklerinin tüm gece sorunsuz uyumasını hiç sağlayamadığını belirtti. Yüzde 9'u ise bebeği uyurken rahatsız edecek faktörler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını ifade etti. Buna karşın annelerin yüzde 27'si bebeklerinin haftanın yedi günü gece boyunca sorunsuz uyuyabildiğini aktardı.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

UYKU SORUNUN EN ÖNEMLİ NEDENİ BOŞ MİDE VE ISLAK BEZ

Annelerin bir kısmı bebeklerinin uyku kalitesini etkileyen birden fazla faktörü bildiği söyledi. Bebeklerin uyku sorununda ilk nedeni boş mide aldı. Annelerin yüzde 26,8'i sıkıntılı bir gece uykusunun en önemli tetikleyicisi olarak bebeklerin aç karınla yatmasını gösterdi. Nedenlerde ikinci sırayı, bebeğin ıslak bezle uyuması aldı. Annelerin yüzde 17'si ıslak bezin, bebeğin uykusunun bölünmesinde rol oynadığını, bunun dışında diş çıkarma, gürültü ve oda sıcaklığının da etkili olduğuna dikkati çekti. Araştırma, annelerin bebekleri için deliksiz uykunun öneminin farkında olduğunu ortaya koydu. Buna göre, annelerin yüzde 80'i bebeklerinin iyi bir gece uykusunun ardından oyun oynarken ve yeni şeyler öğrenirken dikkatlerini daha uzun süre koruyabildiğini dile getirdi. Ayrıca birçok anne, bebeklerinin deliksiz bir uykudan uyandığında çevreleriyle daha olumlu ilişkiler kurduğuna dikkati çekti. Annelerin yüzde 24'ü, bebeklerinin gece en az 10 saat uyuması gerektiğini düşünüyor. Bebeklerin yatmadan önce iyi hissetmesi amacıyla yapılanlar arasında, yüzde 40 ile şarkı söylemek ilk sırayı aldı. İkinci sırada ise yüzde 36 ile annenin uyuyana kadar bebeğin yanında durması geldi.

“BEBEĞİN KARNI TOK, BEZİ KURU OLMALI

Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Aydın gece uykusunun bebek sağlığı için çok önemli olduğunu belirterek, diş çıkarma gibi özel durumlar dışında bebeğin uyumadan hemen karnın tok ve bezinin kuru olması gerektiğini vurguladı. Aydın, ilk 3 yıl içinde özellikle de birinci yılda bebeklerin düzenli uyumasının düzenli yaşam geliştirmelerinde en az beslenme kadar önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bebekler uyurken, gün boyu öğrendiklerinin düzenlenmesi, beyinin bilişsel fonksiyonların gelişimi sırasında oluşan metabolik ürün artıklarından arınması, bilgilerin depolanması, yenilenmesi, yeni güne hazırlık yapılması sağlanır. Bu bağlamda bakıldığında bebeklerin uyku sorunları yaşaması beyin gelişiminde bazı sorunların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar ve bazı kanıtlar mevcuttur” diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al