Anneler başka anlatıyor

Anneler geçmişteki deneyimleri babalara kıyasla daha fazla süslüyor ve bu durum çocuğun cinsiyetine göre de değişmiyor.

Anneler başka anlatıyor

Anneler geçmişteki deneyimleri babalara kıyasla daha fazla süslüyor ve bu durum çocuğun cinsiyetine göre de değişmiyor.

annelerUzun bir süredir, bir deneyimi birlikte hatırlamanın çocuğun gelişimi açısından önemli olduğu biliniyordu. Çocuklar bu sayede deneyimleri yorumlamayı, geçmişi, bugünü ve yarını birbirine bağlamayı öğreniyorlar. Ayrıca annelerin bir olayı anlatmak ve ortak hatırlama için daha fazla çaba gösterdikleriyle ilgili bulgular da vardır. Bu hipotez ve ayrıca anne babaların kızları yerine oğullarıyla konuştukları zaman, anıları ve öyküleri daha az süslediklerine dayanan tahmini, şimdi Florida Central Üniversitesi’nden Widaad Zaman ve Emory Üniversitesi’nden Robyn Fivush daha ayrıntılı bir şekilde inceledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Araştırmacılar hipotezlerini kontrol edebilmek için kırk iki aileyi iki kez evlerinde ziyaret etti. Bu ziyaretler sırasında anne babalar çocuklarıyla geçmişte yaşanan dört deneyim hakkında konuşmuşlar. Araştırma sonuçlarına göre anneler geçmişteki deneyimleri babalara kıyasla daha fazla süslüyor ve bu durum çocuğun cinsiyetine göre de değişmiyor. Ayrıca anneler genelde daha duygusal anlatıyor. Mesela “Niçin öfkeliydin?” gibi açık uçlu sorular soran anneler, çocuklara duygularını yansıtmalarına izin verip, bir dahaki sefere daha farklı davranmaya özen gösteriyor olabilirler.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Bu durum çocukların kendilerini duygusal açıdan daha iyi hissetmelerine yol açtığı gibi kendi görüş açılarının ve fikirlerinin önemli olduğu ve ciddiye alındıklarının hissini veriyor. Annelerin çocuklarıyla daha fazla etkileşim halinde olmaları nedeniyle deneyimlerin işlenmesinde çocuklara kolaylık sundukları sanılıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al