Anneannelerin hayatımızdaki yerini biliyor musunuz?

Anneannelerin hayatımızdaki yerini biliyor musunuz? Bir bilgisayar simülasyonu, anneannelerin sosyal becerileri ve daha uzun ömürleri geliştirmelerine yardımcı olduğu fikrini destekliyor.

Anneannelerin hayatımızdaki yerini biliyor musunuz?

Yıllardır antropologlar ve evrimsel biyologlar, insanların primat akrabalarımızla paylaşmadıkları bir yaşam dönemi olan menopozun varlığını açıklamakta zorlandılar.

Gerçek dünyada, kadın şempanzeler genellikle vahşi doğada yaklaşık 35 ila 45 yıl yaşarlar ve nadiren çocukluk yıllarından sonra hayatta kalırlar. Simülasyonda, araştırmacılar bunu kopyaladılar, ancak kadın nüfusunun yüzde 1'ini insan benzeri yaşam süreleri ve menopoz için genetik bir yatkınlık verdiler. Yaklaşık 60.000 yıl boyunca, varsayımsal primat türleri altmışlı ve yetmişli yıllarına kadar hayatta kalan çocukluk yıllarından onlarca yıl yaşama yeteneğini geliştirdi ve nihayetinde yetişkin kadın nüfusunun yüzde 43'ü büyükanneydi.

Büyükanneler daha uzun yaşamamıza nasıl yardımcı olurlar?

Hipoteze göre, büyükanneler annelerin daha fazla çocuğa sahip olmasını sağlamak için kendilerini beslemeden önce yiyecek toplamaya ve çocukları beslemeye yardımcı olabilirler. Büyükanneler olmadan, bir annenin doğum yapması ve zaten iki yaşında bir çocuğu varsa, bu çocuğun hayatta kalma olasılığı çok daha düşüktür, çünkü diğer primatların aksine, insanlar sütten kesildikten hemen sonra beslenemez ve kendilerine bakamazlar. . Anne, zamanını ve dikkatini yeni bebeğe, büyük çocuk pahasına ayırmalıdır. Ancak büyükanneler bu sorunu ek bakıcı olarak hareket ederek çözebilirler.

Hipotezde ve bilgisayar simülasyonunda, başlangıçta menopoz sonrası yaşlara yaşayabilen birkaç ata kadın, torunlarının hayatta kalma olasılığını arttırdı. Sonuç olarak, bu daha uzun ömürlü dişilerin orantısız bir şekilde uzun ömürlülüğü destekleyen genlerini geçirmeleri muhtemeldi, bu nedenle binlerce nesil boyunca, türler bir bütün olarak daha uzun ömürler geliştirdi.

Neden dişiler bu uzun ömürlere neden sadece 40 yıl kadar yumurtlarlar? Hawkes ve hipotezin diğer savunucuları, menopoz olmadan yaşlı kadınların büyükanne olarak hareket etmek yerine sadece anne çocuklarına devam edeceğini belirtiyor. Tüm çocuklar hayatta kalmak için hala tamamen annelerine bağımlı olacaktı, bu yüzden yaşlı anneler öldükten sonra, birçok genç yavru da ölecekti. Evrimsel bir perspektiften bakıldığında, yaşlı kadınların kendi yavrularını üretmeye daha fazla enerji harcamak yerine grubun genel yavrularının hayatta kalma oranını arttırması daha mantıklıdır.

smithsonianmag.com

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kitaplar çocuğun gelişimini destekliyor. Hikâyeler ve masallar beyne bilişsel esneklik kazandırıyor.
  • Pandemide ruh sağlığı ve yaşam rutini bozulan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?
  • Ebeveyn kaygısı, Çocuğun okula karşı motivasyonuna zarar verip, okula karşı konsantrasyonunun azalmasına ve uyum sürecinin zorlaşmasına sebebiyet vere
  • Üstün ve özel yetenekli çocuklara yaklaşım nasıl olmalı? Uzmanlar uyardı! Üstün ve özel yetenekli çocukları etiketlemeyin!
  • Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır? 0-3 yaş dönemindeki uyku kalitesine dikkat edilmeli. Çocuk kendi odasına ve yatağında uyumalı.
  • Süper anne olmaya çalışmayın! “Süper anne” modeli yanıltıyor! Anne olan bir kadının diğer çalışanla koşulları aynı olamaz.
  • Randevu Al