Anne sütünde de bakteri var

AmericanJournal of ClinicalNutrition dergisinde yayımlanan araştırma yazısına göre anne sütünde 700’ün üzerinde bakteri bulunabiliyor ki bu oran tahmin edilenden çok daha fazla.

Anne sütünde de bakteri var

AmericanJournal of ClinicalNutrition dergisinde yayımlanan araştırma yazısına göre anne sütünde 700’ün üzerinde bakteri bulunabiliyor ki bu oran tahmin edilenden çok daha fazla.

anne_sutuBilim insanları şimdi bebek maması üreticilerinin daha iyi ürünler geliştirebileceklerini düşünüyor. Yeni saptanan bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişimi için yararlı oldukları anlaşıldığında bunlar bebek mamalarına eklenerek, alerji, astım ve otobağışıklık hastalıkları riskini düşürülebilir. Önceki araştırmalarla emzirilen bebeklerde alerjinin daha ender görüldüğü anlaşılmıştı.

BEBEĞİNİZLE DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Agro Kimya ve Gıda Teknolojisi Enstitüsü’nden (ATA-CSIC) Maria CarmenCollado ve Kamu Sağlığı Araştırma Merkezi’nden (CSIP-GVA) Alex Mira, bununla birlikte yeni keşfedilen bakterilerin bileşimlerinin ve yenidoğanlardaki biyolojik rolünün kesin olarak öğrenilmesi gerektiğinin altını çiziyor. İspanyol bilim insanları anne sütünün bakteri tablosunu hazırlarken, DNA sekanslamasına dayanan bir teknikten yararlanmış. Bu çalışma sırasında şişman annelerin veya hamilelik döneminde çok fazla kilo alan kadınlardaki mikroorganizma çeşitliliğinin daha fakir olduğu ortaya çıkmış. Ayrıca önceden programlanarak sezaryenle doğum yapan annelerin sütündeki bakteri çeşitliliği de daha az. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al