Anne sütü mevsim geçişlerinde en iyi ilaç

Prof. Dr. Aziz Polat, bebeklerin mevsim geçişlerinde görülen hastalıklardan anne sütüyle korunabileceğini söyledi.

Anne sütü mevsim geçişlerinde en iyi ilaç

Pamukkale Üniversitesi  (PAÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aziz Polat, bebeklerin mevsim geçişlerinde görülen hastalıklardan anne sütüyle korunabileceğini söyledi.

Polat, yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte çocukların ve yetişkinlerin hastalıklara karşı dirençlerinin düşerek uyum problemleri yaşadıklarını belirtti. Polat, mevsim değişikliklerinde dikkat edilmesi gereken altın kurallar olduğunu, bu dönemde çocukların pamuklu ve sıcak tutan kalın giysileri giymesi  gerektiğini bildirdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Özellikle küçük bebeklerde ısı kaybının baş bölgesinde daha çok olduğunu  için başlık kullanmakta faydanın olacağına dikkati çeken Polat, okula giden  çocuklarda ise ter emen fanila ve uzun kollu elbiselerin tercih edilmesi  gerektiğini dile getirdi.

"İYİ BESLENEN ÇOCUKLAR DAHA AZ HASTALANIYOR”

Hastalıklara karşı beslenmenin de önemine işaret eden Prof. Dr. Polat,  iyi beslenen çocukların daha az hastalandığını, beslenme sorunu olan çocukların  ise daha sık rahatsızlandığını vurguladı. Prof. Dr. Polat şöyle konuştu: “Dengeli beslenmeye ve proteinden zengin olan et, süt, yumurta gibi  gıdaların alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Havaların soğumasıyla birlikte  özellikle bebeklerin hastalıklara karşı dirençleri düşüyor. Bebekler, mevsim  geçişlerinde görülen hastalıklardan anne sütüyle korunabilir. Anne sütünde,  mamalarda olmayan enfeksiyonlara karşı koruyucu bazı antikor ve hücreler var.  Daha büyük çocukların ise beslenmeye dikkat ederek C vitamini bakımından zengin  olan mevsiminde çıkan meyve ve sebzeleri tercih etmesi doğru olacaktır.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al