Anne sütü kanserden koruyor

Bebek sağlığının dış etkenlere karşı korunmasında birinci silah olarak gösterilen anne sütü, bebek dışında anneyi de kadınlarda en sık görülen meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyor.

Anne sütü kanserden koruyor
Bebek sağlığının dış etkenlere karşı korunmasında birinci silah olarak gösterilen anne sütü, bebek dışında anneyi de kadınlarda en sık görülen meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyor. annesutuHacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, 1-7 Ekim Anne Sütü Haftası dolayısıyla bebeğin anne sütü ile beslenmesinin hem anne hem de bebek için çok faydalı olduğunu söyledi. Faydanın, bebeğin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinden sağlıklı iletişimin kurulmasına kadar çok yönlü olduğuna dikkati çeken Özcebe, her bebeğin mümkün olduğunca 2 yaşına kadar emzirilmesinin uygun olduğunu vurguladı. Anne sütünün bebek için en iyi besin kaynağı olduğunu, ilk altı ay sadece anne sütü ile verilmesinin bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önem taşıdığını söyledi.

AY AY ÇOCUK GELİŞİMİ

Anne sütünün, bebeklik dönemi dışında erişkinlikte de sağlıklı olmaya katkı sağladığını vurgulayan Özcebe, "Anne sütüne altıncı aydan sonra ek gıdalar başlayarak devam edilmesini, iki yaşına kadar anne sütü verilmesini öneriyoruz" dedi. İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen çocuklara su bile verilmesine gerek olmadığının altını çizen Özcebe, anne sütünde bebek için gerekli olan tüm maddelerin bulunduğunu ve bebeğin su ihtiyacını anne sütünden karşıladığını ifade etti.

"BİBERON VE EMZİK, BEBEĞİN HASTALANMASINA YOL AÇABİLİR"

Özcebe, bebeklerin doğumdan sonraki ilk bir saat içinde anne sütü ile beslenmeye başlanmasının annenin sütünün artmasını sağlayacağını dile getirdi. Bebeğin ilk aylarında her istediğinde anne sütü verilmesi gerektiğine işaret eden Özcebe, bebeğin beslenme saatlerinde gündüz ve gece uygulaması yapılmaması gerektiğini söyledi. Özcebe, bebeğin beslenmesi sırasında biberon kullanılmaması gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti: "Bebeğe emzik verilmemelidir. Biberon ve emziğin temizliği zor olup, çocuğun hastalanmasına neden olabilir. Diğer taraftan biberon ile tanışan bir bebeğin anne sütü alması da azalabilir. Annenin emzirmesi annenin ruhsal sağlığını geliştirmektedir, annenin yumurtalık ve meme kanserine yakalanma riskli azaltmaktadır. Bebeğin emzirilmesi, anne ile bebek arasındaki iletişimi de kuvvetlendirir. Anne sütü bebeği pek çok hastalıktan korunmasını sağlamaktadır .İlk altı ay sonrası ise besin değeri yüksek, vitamin içeren, kalori miktarı bebeğin gereksiniminden daha fazla olmayacak şekilde ek gıda tercihi yapılmalıdır. Ayrıca besinlerin hazırlanması sırasında el, besin ve kullanılan mutfak malzemesinin temiz olmasına özellikle dikkat edilmelidir." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al